PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.06.2013
W Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbyła się premiera wydanego przez Telewizję Kino Polska pakietu DVD z filmami Janusza Morgensterna. W wieczorze wzięli udział przyjaciele i współpracownicy reżysera - między innymi Janusz Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Janusz Zaorski.

Dzięki Wydawnictwu Telewizji Kino Polska do rąk kinomanów trafiają cztery filmy reżysera na DVD, odnowione cyfrowo w ramach projektu KinoRP: „Do widzenia, do jutra...”, "Jowita" i "Trzeba zabić tę miłość". Pakiet uzupełnia dokument Antoniego Krauzego  „Ćwiczenia z niepamięci”.


Fot. Kino Polska

Kuba, jak mówili o nim przyjaciele, swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów swoich starszych kolegów. Przy „Kanale”, „Popiele i diamencie” i „Lotnej” współpracował z Andrzejem Wajdą. Zadebiutował w roku 1960 filmem „Do widzenia, do jutra…”. W kolejnych latach zasłynął jako reżyser kultowych seriali: „Stawka większa niż życie”, „Kolumbowie" i „Polskie drogi", a także filmów fabularnych, takich jak "Trzeba zabić tę miłość", "Żółty szalik" czy "Mniejsze zło". Zmarł 6 września 2011 roku.


Janusz Głowacki, obok Krystyna Morgenstern. Fot. Kino Polska

– Był dla nas pedagogiem – kimś, kto nam ufał i nigdy nie śmielibyśmy zawieść tego zaufania – mówiła podczas rozmowy z Michałem Chacińskim w Iluzjonie Alicja Jachiewicz, aktorka, która zadebiutowała u Morgensterna w serialu „Kolumbowie”, a później została przez niego obsadzona w "Trzeba zabić tę miłość".

– Dużo się tu mówi o jego dobroci, ale trzeba pamiętać, że Kuba miał przede wszystkim olbrzymi talent. To był wielki reżyser – dodał zaprzyjaźniony z małżeństwem Morgensternów Janusz Głowacki, autor scenariusza do filmu "Trzeba zabić tę miłość".


Alina Jankowska-Cieślak i Władysław Kowalski, grający w filmie "Trzeba zabić tę miłość". Fot. Kino Polska

Do 16 czerwca w foyer Iluzjonu dostępna jest multimedialna wystawa archiwaliów związanych z Morgensternem. Znalazły się na niej wywiady z archiwum Telewizji Kino Polska, fotosy ze zbiorów Filmoteki Narodowej, plakaty do filmów reżysera oraz jego krótkie filmy: „Rzodkiewki” (1954) i „Ambulans” (1961).

Wydany przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska album DVD „Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern” jest już dostępny w sklepach. Honorowy patronat nad wydawnictwem objęły: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

MZ
Kino Polska
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2013
Zobacz również
Zamachowski i Mecwaldowski w ekranizacji Niziurskiego
Pokazy filmów ze Studia Munka na Kameralnym Lecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll