PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.06.2013
Pod takim tytułem Polski Instytut Sztuki Filmowej organizuje własne stoisko na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie Narodowym w Warszawie.

"Nowe życie filmu” to hasło towarzyszące prezentacjom, które odbędą się w kinie piknikowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Impreza odbędzie się 15 czerwca 2013 roku. Goście Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (stoisko 14 i 16, sektor C, brama nr 11) dowiedzą się, na czym polega rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku, dzięki której stare zniszczone arcydzieła filmowe mogą ponownie, w doskonałej jakości, wrócić na ekrany kin.



PISF razem ze Studiem Filmowym TPS, Kinem RP, Filmoteką Narodową i TVP zorganizuje w piknikowym kinie pod namiotem pokazy poświęcone procesowi cyfrowej rekonstrukcji. W ramach poszczególnych projekcji można będzie się dowiedzieć o procesie rekonstrukcji filmów fabularnych, animowanych bajek oraz renowacji i zasadach archiwizacji taśmy filmowej. Atrakcją będą seanse fragmentów odrestaurowanych filmów, takich jak: "Pan TadeuszRyszarda Ordyńskiego, "Ziemia obiecanaAndrzeja Wajdy, "JowitaJanusza Morgensterna, "FaraonJerzego Kawalerowicza i bajek animowanych: "Reksio”, "Kapitan Kliper” czy "Koziołek Matołek”.

W czasie piknikowych prezentacji specjaliści objaśnią uczestnikom szczegóły procesu cyfryzacji obrazu i dźwięku oraz zaprezentują fragmenty filmów przed i po renowacji. Proces zaczyna się od skanowania obrazu do postaci pojedynczych klatek filmu, następuje stabilizacja obrazu, usuwanie zanieczyszczeń i zniekształceń powstałych w procesie starzenia się taśmy filmowej, a także korekcja kolorów. Cyfrowa rekonstrukcja dźwięku, której efektem jest usunięcie uszkodzeń będących wynikiem starzenia się materiałów dźwiękowych, a także synchronizacja dialogów i efektów dźwiękowych pozwala na uzyskanie barwy brzmienia nie obarczonego niedociągnięciami technologii czasów, w której była tworzona. Uczestnicy pikniku będą mieli okazję poznać nową metodę bezinwazyjnego odczytu dźwięku z oryginalnych kopii analogowych, a także zetknąć się bezpośrednio z taśmą filmową oraz posłuchać krótkich wykładów o konserwacji i początkach kina dźwiękowego.

Piknik będzie również okazją do zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. W ramach pokazu odbędzie się warsztat retuszu klatki filmowej. W jego trakcie każdy zainteresowany będzie miał możliwość własnoręcznie dokonać rekonstrukcji obrazu filmowego, korzystając ze wsparcia specjalisty oraz odpowiednich technologii.

Warsztat o charakterze zabawowym będzie okazją do poznania podstaw realizacji filmowej i działań twórczych "od kuchni”. Uczestnicy będą przygotowywać się pod okiem fachowców oraz realizować kilka scen z filmu "HydrozagadkaAndrzeja Kondratiuka. Zarejestrowane w blue boxie zdjęcia będą nagrywane na miejscu, uzupełnione tłem i muzyką, a każdy uczestnik otrzyma na pamiątkę płytę z odegraną przez siebie sceną.

TS
PISF
Ostatnia aktualizacja:  14.06.2013
Zobacz również
"Vincent chce nad morze" także w USA
[wideo] Premiera dokumentu o Januszu Majewskim
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll