PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
– Był najbardziej twórczym reżyserem, jakiego znałem – powiedział o Januszu "Kubie" Morgensternie Andrzej Wajda. W środę, 12 czerwca, w warszawskim kinie Iluzjon odbędzie się wieczór twórcy "Do widzenia, do jutra...". To pierwsze z wydarzeń, które Telewizja Kino Polska organizuje z okazji wydania pakietu DVD z filmami reżysera.

Zmarły w 2011 roku twórca swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów starszych kolegów. Współpracował z Andrzejem Wajdą przy "Kanale", "Popiele i diamencie" oraz "Lotnej". Zadebiutował w 1960 roku fabularnym "Do widzenia, do jutra...". To właśnie ten film – odnowiony cyfrowo – zainauguruje w Iluzjonie święto Morgensterna, który po swoim fabularnym debiucie, zasłynął jako reżyser kultowych seriali: "Stawki większej niż życie", "Kolumbów" i "Polskich dróg", a także fabuł: "Potem nastąpi cisza", "Trzeba zabić tę miłość", "Żółty szalik" czy "Mniejsze zło".


Janusz Morgenstern

Spotkaniu w Iluzjonie towarzyszą premiera albumu DVD "Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern" i spotkania ze specjalnymi gośćmi: Krystyną Morgenstern, Andrzejem Wajdą, a także Januszem Głowackim, scenarzystą obrazu "Trzeba zabić tę miłość" oraz Jadwigą Jankowską-Cieślak i Władysławem Kowalskim, grającymi w filmie.

Dodatkowo w rotundzie i foyer kina na widzów czeka multimedialna wystawa archiwaliów związanych z reżyserem: fotosy, plakaty do jego filmów, wywiady z archiwum Telewizji Kino Polska oraz krótkie filmy Morgensterna: jego szkolna etiuda "Rzodkiewki" (1954) i "Ambulans" z muzyką Krzysztofa Komedy (według Andrzeja Wajdy – jeden z najlepszych filmów o Zagładzie). Dodatkowo we wrześniu podczas premiery DVD w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się przegląd filmów reżysera.

W przygotowanym przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska pakiecie znalazły się trzy filmy reżysera: "Do widzenia, do jutra..." (1960) ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską, "Jowita" (1967) – ostatni występ Cybulskiego przed kamerą, z udziałem Barbary Kwiatkowskiej-Lass, Daniela Olbrychskiego i Kaliny Jędrusik, oraz mocny debiut Jadwigi Jankowskiej-Cieślak, "Trzeba zabić tę miłość" (1972). Wszystkie zostały odnowione cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Kolekcję uzupełnia poświęcony reżyserowi dokument "Ćwiczenia z niepamięci". Album będzie dostępny w sprzedaży od 13 czerwca.

Honorowy patronat nad wydawnictwem objęły: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa  i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Pakiet DVD:

"Do widzenia, do jutra...", 1960, 80 min.
Występują: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Wowo Bielicki, Jacek Fedorowicz, Roman Polański.

"Jowita", 1967,  91 min.
Występują: Daniel Olbrychski, Barbara Kwiatkowska-Lass, Kalina Jędrusik, Iga Cembrzyńska, Zbigniew Cybulski.

"Trzeba zabić tę miłość", 1972, 92 min.
Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Malec, Władysław Kowalski, Barbara Wrzesińska, Alicja Jachiewicz, Jan Englert, Jan Himilsbach.

"Ćwiczenia z niepamięci", dokument o Januszu Morgensternie, 2004, 58 min., reż. Antoni Krauze.

 
MR
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  9.12.2013
Zobacz również
Filmowcy apelują do premiera o wykluczenie kultury z umowy handlowej z USA
Cyfrowa "Iluminacja" - 40 lat od premiery
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll