PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.06.2013
Dziś rozpoczyna się 37. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy. To jedna z najbardziej prestiżowych imprez filmowych związanych z animacją na świecie.

Podczas tej edycji będzie można obejrzeć ponad 500 filmów, z czego 229 weźmie udział w pokazach konkursowych. Tegoroczne Annecy jest wyjątkowo ważne dla Polski, ponieważ nasz kraj został wybrany gościem honorowym. W związku z tym, widzowie festiwalu będą mogli zapoznać się z dorobkiem polskiej animacji, który został podzielony na kilka bloków programowych, między innym: „Groteska“, „Mistycy“, „Esteci“ i „Melomani“. Dodatkowo wyświetlony zostanie pełnometrażowy film „Jeż Jerzy”. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wręczenie nagrody za całokształt pracy w filmie animowanym, którą otrzyma Jerzy Kucia.O miano najlepszego filmu krótkometrażowego będzie rywalizować ponad pięćdziesiąt filmów, z czego cztery autorstwa polskich twórców: "Dróżnik" Piotra Szczepanowicza,"Liebling" Izabeli Plucińskiej, „Lost Senses” Marcin Wasilewskiego oraz "Ziegenort" Tomasza Popakula. Polskich akcentów nie zabraknie również w konkursie filmów i seriali telewizyjnych. Wśród nadesłanych produkcji znalazły się dwie polskie serie: "Kacperiada" Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka oraz "Zajączek Parauszek" autorstwa Krzysztofa Brzozowskiego, Jacka Łechtańskiego i Luka Toutounghi.

Kadr z filmu "Ziegenort". Fot. KFF

W konkursie na najlepszy teledysk znalazł się klip zrealizowany przez Przemysława AdamskiegoKatarzynę Kijek do utworu "Katachi" japońskiego muzyka Shugo Tokumaru. Nie jest to pierwsza wizyta polskich twórców w Annecy. W 2012 roku otrzymali oni nagrodę za najlepszy teledysk zespołu We Cut Corners "Pirate's Life".

W konkursie na najlepszy film dyplomowy zobaczymy filmy: "Ab Ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi (PWSFTviT w Łodzi), "Ars Moriendi" Miłosza Margańskiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) i "Plaża" Piotra Prewenckiego (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Liczna reprezentacja na najważniejszym światowym święcie animacji rozbudza apetyt na nagrody. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie on zaspokojony.

"Lost Senses". Fot. lostsenses.com 

Równolegle do festiwalu odbywają się targi MIFA - Annecy International Animation Market. Wystawiają się na nich zarówno studia filmowe, jak i firmy prezentujące najnowsze technologie realizacji. Targi odwiedzają producenci, redaktorzy zamawiający dla pasm animacji, a także liczni twórcy. Program branżowych wydarzeń obejmuje wiele spotkań dotyczących strategii produkcji, liczne spotkania typu masterclass oraz prezentacje making of. Tu też nie zabraknie polskiego akcentu . W tym roku w ramach targów odbędzie się specjalna konferencja FOCUS ON POLAND .Marcin Graj , Ewelina Gordziejuk
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.06.2013
Zobacz również
O!PLA 2013: Kolorowe mazuchy Witolda Giersza
Powalczą o Oskara przed sądem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll