PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Od 7 do 12 lipca pod hasłem "Zaginiony rytm” we Wrocławiu odbędzie się 9. edycja Brave Festival. Towarzyszyć mu będzie przegląd filmów poświęconych Kambodży.

– "Musieliśmy stworzyć festiwal przeciwko wypędzaniu ludzi z ich własnej kultury, z ich własnej wrażliwości; festiwal o świecie, który umiera, odchodzi i zginie, jeśli nie zrobimy czegoś, aby ten proces choć trochę powstrzymać. Festiwal ludzi, którzy nie godzą się na wzorce lansowane przez kulturę masową, ludzi, którzy szukają najgłębszych z możliwych źródeł inspiracji – inspiracji wewnętrznej. Ludzi wrażliwych i tolerancyjnych, którzy nie obawiają się pogłębiania swojej wrażliwości” - mówi Grzegorz Bral, dyrektor Brave Festival.



W ramach Brave Festival odbędzie się 8. Przegląd Filmowy prezentujący szereg filmów dokumentalnych i fabularnych o tematyce kulturowo - antropologicznej. W tym roku oprócz rozwinięcia tematu przewodniego w ramach cyklu Brave Context oraz przybliżenia sylwetek niezwykłych ludzi w ramach cyklu Brave People Doc, program skupi się na Kambodży – kraju próbującym odzyskać swój własny, właściwy tylko sobie, a odebrany mu brutalnie rytm. Tegoroczny Brave Focus będzie to pierwszy w Polsce cykl filmowy poświęcony właśnie tej części świata.

Podstawowym zamierzeniem Brave Focus jest ukazanie sedna różnorodnych procesów, które mają miejsce w kulturze, tradycji i szeroko rozumianej obyczajowości mieszkańców danego kraju. W jego ramach w tym roku zaprezentowana zostanie retrospektywa najsłynniejszego kambodżańskiego reżysera – Rithy Panha. Jego twórczość doskonale nawiązuje do hasła Festiwalu Brave 2013, czyli "Zaginionego rytmu” – pokazując Kambodżę jako kraj próbujący odzyskać swój własny rytm cywilizacyjny; jako społeczeństwo, które za sprawą bezprecedensowej w dziejach tragedii, jaką były rządy Czerwonych Khmerów, zerwało więź ze światem swoich przodków.

W cyklu Brave Contexts zaprezentowanych zostanie osiem filmów, które zarówno swą treścią, jak i formą oscylują wokół tegorocznego credo Festiwalu. Te utwory to ilustracja napięcia między tradycyjnymi, pierwotnymi rytmami koncentrującymi się na poszanowaniu tradycji i pielęgnowaniu duchowości, a postępującą cywilizacją, której przyspieszone tempo konsekwentnie je zagłusza. Obok montażowych majstersztyków Reggio i Frickego, pokazane zostaną trzy filmy będące tematycznym dopełnieniem edycji Festiwalu upływającej pod znakiem rytmu. W "Księdze tundry” można zobaczyć życie na dalekiej Północy, które w każdym przejawie podporządkowane jest hodowli reniferów. "Życie daleko stąd” jest okazją do podpatrzenia egzystencji w górskiej portugalskiej wiosce, której rytm opiera się na swoistym pulsie przyrody. Z kolei "Słuchając płaczu Boga” to wizualny zapis obrzędów i rytuałów religijnych poświęconych żałobie, w których widać indywidualność rytmu płaczu. Wszystkie te utwory charakteryzują się walorami etnograficznymi oraz pięknymi zdjęciami.

Cykl Brave People to filmy o ludziach odważnych, którzy – świadomi swojej roli w świecie – potrafią podjąć wyzwanie i dać wybrzmieć własnemu zdaniu na ważne dla danej społeczności tematy. Ten blok festiwalowy prezentuje sylwetki ludzi, zrobili coś bezinteresownie dla dobra innych. Dotychczas trzeci cykl Brave zawierał filmy dokumentalne; w tym roku pokazane zostaną również filmy fabularne. Taką fabułą jest dzieło pochodzącej z jednej z najsłynniejszych filmowych rodzin świata Samiry Makhmalbaf, "Czarne Tablice”. Innym godnym wyróżnienia elementem tego cyklu jest "Angielski chirurg” z muzyką skomponowaną przez Nicka Cave’a.

Uruchomiono już sprzedaż biletów, z których dochód organizatorzy w pełni przekazują na rzecz organizacji charytatywnej ROKPA International - wspierającej najbiedniejsze dzieci w Tybecie, Nepalu i krajach Afryki.

Więcej informacji na stronie festiwalu, oraz na Facebooku.

TS
Bravefestival
Ostatnia aktualizacja:  6.06.2013
Zobacz również
Kameralne Lato: 29 filmów konkursie głównym
Glastonbury 2013 na żywo w telewizji w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll