PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.06.2013
10 czerwca w warszawskim kinie Kultura odbędzie się uroczysta premiera „Iluminacji” w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe TOR i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu, na czele z reżyserem Krzysztofem Zanussim.

Specjalnymi gośćmi uroczystego pokazu zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Iluminacja" będą: Krzysztof Zanussi – reżyser i scenarzysta filmu; Piotr Wojciechowski - drugi reżyser; Ryszard Bugajski – współpraca reżyserska; Wiesława Dembińska – dźwięk oraz grający w filmie Małgorzata Pritulak, Edward Żebrowski,Marcin Latałło i Jacek Petrycki.


Kadr z filmu "Iluminacja". Fot. KinoRP

Fabuła filmu opisuje losy chłopaka z małego miasteczka, który decyduje się na studiować fizykę, wierząc, że ta dziedzina pozwoli mu zrozumieć porządek świata. Kolejne życiowe doświadczenia – nieszczęśliwa miłość, tragiczna śmierć przyjaciela, małżeństwo, ojcostwo, praca – sprawiają, że jego wiara w naukę słabnie.

Krzysztof Zanussi potwierdził swą pozycję najwybitniejszego reżysera swej generacji. Jego film jest portretem 10 lat życia młodego fizyka, poszukiwania sensu życia, konfrontacji z perspektywą własnej śmierci. Dzieło o wybitnej sile wyrazu i bogactwie, świadczące o odrodzeniu i żywotności polskiego kina” – pisał o „Iluminacji” wybitny francuski krytyk Marcel Martin.

Licznie nagradzany (m.in. Grand Prix w Locarno, Nagroda Specjalna FPFF w Gdańsku oraz Grand rix Wielki Jantar na I KSF „Młodzi i Film” w Koszalinie), pisany kamerą esej filozoficzny łączący epizody fabularnej narracji z fragmentami dokumentalnymi. Tytuł odwołuje się do teorii św. Augustyna, objaśnianej z ekranu przez prof. Władysława Tatarkiewicza, mówiącego, iż iluminacja jest stanem oświecenia umysłu, dzięki któremu człowiek poznaje wprost, bez pośrednictwa pojęć – warunkiem jest czystość serca. Tytuł w kontekście losów Franciszka ironiczny, bo bohaterowi nie udaje się jej doświadczyć, ale, według reżysera, „jest nadzieja, że kiedyś, w jakiejś chwili, suma wszystkich wysiłków ducha złoży się w jedną, jasną klarowną całość pozwalającą zrozumieć sens otaczającego nas świata”.


Kadr z filmu "Iluminacja". Fot. KinoRP

"Iluminacja" to kolejna  tegoroczna premiera KinaRP, projektu, który od 5 lat ocala od zniszczenia arcydzieła polskiego kina. Kopie cyfrowe najwyższej jakości otrzymało już kilkadziesiąt filmów, w tym zrealizowane przez Krzysztofa Zanussiego "Życie rodzinne", "Barwy ochronne", "Constans". Po wakacjach nowy sezon zainicjują premiery „Człowieka z marmuru” Andrzeja Wajdy (wydarzenie specjalne Gdynia Fim Festival) i "Potem nastąpi cisza" Janusza Morgensterna.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.

Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym projektu KinoRP.


KJZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
Ostatni "Rejs z dokumentem" w kinie Kultura
Wielki finał O!PLA w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll