PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.05.2013

Rozpoczynający się w Krakowie przegląd "Zabić geja. Kino kontra homofobia" jest prezentacją pięciu filmów zrealizowanych przez Roba Epsteina i Jeffreya Friedmana – twórców utworów, postrzeganych jako swoista kronika powstania i rozwoju kultury z kręgu LGBT. Jak potoczyła się ich droga artystyczna?

Rob Epstein miał 19 lat, kiedy odpowiadając na ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta kierownika produkcji, wsiadł do autobusu z Nowego Jorku do San Francisco. Szybko zaaklimatyzował się zarówno w tym niezwykłym mieście, jak i w ekipie Petera Adaira ze studia Mariposa Film Group. Szybko awansował, przeskakując kolejne szczeble filmowej kariery, by  już w 1977 roku zadebiutować za kamerą – jako jeden z sześciu realizatorów uczestniczył w powstaniu filmu "The Word is Out", pierwszego pełnometrażowego dokumentu o życiu gejów i lesbijek w Ameryce Północnej.

Rob Epstein i Jeffrey Friedman. fot. Telling Pictures

Kolejną realizacją Epsteina był głośny dokument "Czasy Harveya Milka" (1984) – rekonstrukcja kariery lokalnego polityka, który otwarcie przyznawał się do swego homoseksualizmu i zginął w zamachu dokonanym przez politycznego rywala. Film odbił się szerokim echem zarówno w USA, jak i na świecie, otrzymując wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu w 1985 roku. W 2013 "Czasy Harveya Milka" zostały oficjalnie uznane za dziedzictwo kulturalne narodu amerykańskiego i wpisane na listę prowadzoną przez Bibliotekę Kongresu.

Kadr z filmu "Czasy Harveya Milka", fot. Telling Pictures

Pozostając wierny tematyce LGBT, w 1987 roku Epstein pracował nad dokumentalnym serialem dla telewizji "We the People". Wtedy do jego zespołu dołączył montażysta Jeffrey Friedman. Friedman także pochodzi z Nowego Jorku, w dzieciństwie był aktorem, ale jego żywiołem okazała się praca przy stole montażowym. Zdobywał doświadczenie głównie w telewizji, ma jednak w swoim dorobku pracę nad "Egzorcystą" Williama Friedkina oraz – u boku Thelmy Schoonmaker– nad nagrodzonym Oscarem za montaż "Wściekłym bykiem" Martina Scorsese.

W 1987 Epstein i Friedman założyli w San Francisco studio Telling Pictures. Ich pierwszą, wspólną realizacją był dokument "Wspólna sprawa" (1989), stawiający istotne pytania o postawy ludzkie wobec epidemii AIDS. Film ten przyniósł Robowi Epsteinowi drugiego Oscara, nie mówiąc o innych branżowych nagrodach i wyróżnieniu zdobytym na festiwalu w Berlinie. Kolejne wspólne przedsięwzięcia przyniosły Epsteinowi i Friedmanowi nagrodę Emmy za reżyserię ("Pułapka z celuloidu", 1995) oraz nagrodę jury festiwalu Sundance ("Paragraf 175", 2000).

Kadr z filmu "Skowyt", fot. Camerimage

W roku 2000 Epstein i Friedman podjęli pracę nad scenariuszem swego pierwszego filmu fabularnego "Skowyt". Jest to opowieść o poecie Allenie Ginsbergu, którego wiersz "Skowyt" został uznany za manifest Beat Generation. Publiczne odczytanie utworu w 1955 roku wywołało skandal, który znalazł swój finał w sądzie. Film z Jamesem Frankiem w roli Ginsberga powstał w 2010 roku jako artystyczny eksperyment, łączący różne style narracji i techniki filmowe – od dokumentu po animację. Życzliwe przyjęcie przez krytykę filmu opisującego fenomen kulturowego przełomu zachęciło twórców do sięgnięcia po podobny temat. Ich najnowszym dziełem jest film "Lovelace" przybliżający biografię Lindy Lovelace, gwiazdy "Głębokiego gardła", filmu uchodzącego za pierwszy utwór pornograficzny, skierowany do szerokiej dystrybucji.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym przeglądu "Zabić geja. Kino kontra homofobia".


KJZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.05.2013
Zobacz również
Koniec sieci Beverly Hills Video
Kalejdoskop ma 25 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll