PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.05.2013

Zmarł Aleksiej Bałabanow, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców filmowych. Miał 54 lata. Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.

Twórca nagle stracił przytomność. Jego przyjaciel powiedział agencji Interfax, iż artysta cierpiał na przewlekłą chorobę. Informację o śmierci filmowca rosyjskim mediom przekazał producent Siergiej Seljanow.

Bałabanow urodził się w 1959 roku w Jekaterynburgu (znanym wówczas jako Swierdłowsk). Na początku lat 80. ukończył naukę w Gorkowskim Pedagogicznym Instytucie Języków Obcych, a w latach 1981-1983 pełnił służbę wojskową w lotnictwie transportowym. Wkrótce po zakończeniu służby trafił do Swierdłowskiej Wytwórni Filmowej, gdzie został asystentem reżysera. Swój samodzielny debiut zrealizował w 1985 roku - był to krótkometrażowy dramat "Kiedyś były inne czasy".

Aleksiej Bałabanow na planie filmu "Palacz", fot. Олег Беляев

W 1990 roku Bałabanow ukończył wydział reżyserski studiów filmowych przy Mosfilmie. Na początku lat 90. zaczął realizować swoje pierwsze produkcje pełnometrażowe. Jego debiutem był "Zamek" (1994) na podstawie prozy Franza Kafki, a największy rozgłos zdobył za sprawą dwóch brutalnych filmów sensacyjnych z Siergiejem Bodrowem: "Brata" (1997) oraz jego kontynuacji - "Brata 2" (2000). W kolejnych latach nakręcił m.in. "Wojnę" (2002) na temat konfliktu w Czeczenii i groteskową"Ciuciubabkę" (2005). Największe uznanie zdobył za sprawą niezwykle ponurego i naturalistycznego "Ładunku 200" (2000), przynoszącego krytyczny obraz rosyjskiego społeczeństwa z okresu poprzedzającego pierestrojkę. Swoistą kontynuację tej tematyki stanowi "Palacz"(2010).

We wrześniu minionego roku odbyła się premiera kolejnego dzieła artysty - "Ja też chcę". To opowieść o tajemniczej wieży, do której ludzie idą w nadziei na odnalezienie szczęścia. W jednym z epizodów artysta zagrał samego siebie - reżysera, który umiera na ekranie.W styczniu Bałabanow zapowiadał, iż chce nakręcić obraz o młodości Stalina.


DR
Portalfilmowy.pl/mk.ru
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2013
Zobacz również
Rywalizacja ojców
Marek Jackowski nie żyje
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll