PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  16.05.2013
Mija 30 lat od premiery filmu "Wielki Szu" w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Historia karcianego oszusta po raz pierwszy została pokazana 16 maja 1983 roku.

"Wielki Szu" był jednym z największych przebojów kinowych w 1983 roku w Polsce. Premiera filmu odbyła się 16 maja 1983 roku. Obraz zyskał przychylność recenzentów i stał się kasowym przebojem - bilety na seanse kupiło ponad 2 miliony widzów. To dobrze zrobione kino popularne, za którego sukcesem stoi reżyser Sylwester Chęciński i scenarzysta Jan Purzycki.


Jan Nowicki jako Wielki Szu, fot. KinoRP

Historia skupiała się na szulerze, który po wyjściu z więzienia chciałby się ustatkować i nie wracać do hazardu. Żona jednak już dawno ułożyła sobie życie na nowo. „Szu” próbuje znaleźć ustronne miejsce do zamieszkania i trafia do miejscowości Lutyń, ale zamiast kupić dom, ogrywa w karty lokalnego prominenta i ucieka do Wrocławia. Przy okazji poznaje taksówkarza Jurka, który bardzo chciałby poznać tajniki karcianych oszustw.

Do tytułowej roli Chęciński postanowił zaangażować Jana Nowickiego. Aktor tak wspominał początki pracy przy filmie: "Błyskawicznie mnie przekonał, bo wiedziałem że mam do czynienia z kimś bardzo poważnym jeśli chodzi o zawód aktora. Szybko zaproponowałem mu zmianę swojego wizerunku: trochę przytyłem, szybko wyłysiałem. Jak przyjechałem do Szczawnicy, Sylwek mnie zobaczył i powiedział: 'Witaj Szu' ".

W pozostałych rolach obsadzono m.in.: Andrzeja Pieczyńskiego, Dorotę Pomykałę, Leona Niemczyka, Karola Strasburgera, Grażynę Szapołowską i Jana Frycza. Zdjęcia do filmu powstawały w Wambierzycach, które "zastąpiły" Lutyń, oraz we Wrocławiu i Warszawie.

Na początku 2011 roku w mediach pojawiły się informacje o przygotowaniach do drugiej części "Wielkiego Szu". Jan Purzycki napisał scenariusz, za kamerą ponownie miał stanąć Sylwester Chęciński, a w rolę "Szu" wcielić się miał Jan Nowicki. Aktor przy okazji zapowiadał, że ta rola może być jego pożegnaniem z kinem. Do realizacji projektu jednak - jak dotąd - nie doszło.


MR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
65. urodziny Adama Kuczyńskiego
Internetowy Oscar dla Polaka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll