PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.05.2013
Na tegorocznym festiwalu w Cannes najwięcej będzie się mówiło o Romanie Polańskim. Poza jego dwoma filmami międzynarodowa publiczność będzie mogła obejrzeć również polskie etiudy, krótkie metraże i dokumenty. A to nie wszystko...

Dzień po oficjalnej inauguracji 66. Międzynarodowego Festiwalu w Cannes światową premierę będzie na nim miał "Kongres", który wyreżyserował Ari Folman. Ten dofinansowany przez PISF film otworzy sekcję Quinzaine des Réalisateurs.  Z kolei w konkursie głównym o Złotą Palmę powalczy Roman Polański ze swoją "Venus in Fur" ("Wenus w futrze"). Obchodzący w tym roku 80. urodziny reżyser na francuskie Lazurowe Wybrzeże przywiózł jeszcze jeden film. Jest nim odrestaurowany po blisko 40 latach od powstania dokument  "Weekend of a Champion", którego bohaterem jest jeden z najsłynniejszych kierowców w historii Formuły 1 - Szkot Jackie Stewart.


Emmanuelle Seigner w filmie "Venus in fur".Fot. festival-cannes.fr .

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych tegorocznego festiwalu w Cannes zakwalifikowała się "Olena". Film, który wyreżyserowała Elżbieta Bienkowska znalazł się w gronie dziewięciu produkcji (spośród trzech i pół tysiąca zgłoszeń ze 132 krajów), które przeszły ostrą selekcję. Jest to opowieść o parze młodych Ukraińców podróżujących przez Polskę do Szwecji. Olena i Dima jadą pociągiem. W pewnym momencie, ktoś kradnie im portfel. Dochodzi do bójki, podczas której złodziej wyrzuca na tory paszport. Młodzi muszą go znaleźć, zanim odpłynie prom. Na jaw wychodzi prawdziwy powód ich podróży. Główne role zagrali Oksana Terefenko i Igor Aronov. Trwający siedemnaście minut film wyprodukowany został przez Gdyńską Szkołę Filmową.

Kadr z filmu "Olena", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa

 

W  programie krótkich metraży znalazła się jeszcze jedna polska produkcja. W liczącej 18 filmów sekcji Cinéfondation zaprezentowana zostanie animacja "Danse Macabre" Małgorzaty Rżanek z warszawskiej ASP. Czarno-biały obraz jest rytmiczną, hipnotyzującą refleksją z humorem traktującą temat przemijania i śmierci. Z kolei w ramach Short Film Corner na festiwalu w Cannes zaprezentowana zostanie, wyprodukowana w łódzkiej Filmówce, etiuda operatorska „Indrivaren” („When the Man Comes Around”) ze zdjęciami Arthura Izakowicza w reżyserii Michaela Rendella i Arthura Izakowicza. Szkoła pokaże także fabularny obraz "Sowa" Marty Karwowskiej o ostatnich dniach wakacji pewnej ośmiolatki oraz etiudę operatorską „Ogień” Pawła Maja. W Cannes wyświetlone zostaną również etiudy dokumentalne: "Rogalik"Pawła Ziemilskiego oraz „Taki pejzaż” w reżyserii Jagody Szelc. Polską animację w Cannes reprezentować będą: humorystyczna „Historia o miłości” Karoliny Specht, „Ab Ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi o powstaniu życia i narodzinach oraz żartobliwa opowieść o randce „Łukasz i Lotta” Renaty Gąsiorowskiej.

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprosili również twórców Planete+ Doc Film Festival do zaprezentowania trzech wybranych filmów dokumentalnych. Będą to: "Abu Haraz" Macieja Drygasa,"Sztuka znikania" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego oraz "Fuck For Forest" Michała Marczaka.


Agnieszka Kurzydło. Fot. Paulina Bez/PISF.

Do Cannes przyjedzie również młoda polska producentka Agnieszka Kurzydło ("Bejbi blues", "W imię...). Weźmie udział w czternastej edycji programu "Producers on the Move" (18-21 maja 2013 ) organizowanej w czasie festiwalu przez European Film Promotion  przy wsparciu Programu MEDIA.Celem programu jest nawiązanie szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię. Z kolei w ramach formuły Producers Network do Cannes przyjadą również inni polscy producenci filmowi:  Małgorzata Jurczak (m.in. "Obława", "Ki"), Marta Plucińska (m.in. "Mój rower"), Łukasz Dzięcioł ("Wymyk", "Cudowne lato"), Mikołaj Pokromski ("Fuck for forest").

Festiwal na francuskiej riwierze to nie tylko filmy, ale także wielkie międzynarodowe targi filmowe - Le Marché du Film (15-24 maja). Polskie stoisko -  Polish Cinema Office - startuje dokładnie w dniu inauguracji całego festiwalu. W poszczególnych dniach odbędą się tam m. in.: spotkanie zarządu Europejskiej Akademii Filmowej (20 maja) oraz impreza honorująca obecność polskich krótkich metraży (23 maja) - „Olenę” Elżbiety Benkowskiej w Short Film Competition, oraz "Danse Macabre" Małgorzaty Rżanek (Cinefondation). Polskie stoisko prowadzone wspólnie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Studio Munka, PKF, TVP, Dentons, Film Media, Opus Film, Offplus Camera będzie miało swoją siedzibę w canneńskim Grand Hotel przy 45 la Croisette.


MZ
Film Commission Poland
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2013
Zobacz również
Grzegorz Jaroszuk kręci "Kebab i Horoskop"
ITI sprzedaje Multikino
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll