PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Młodzieżowy obraz Wiktora Skrzyneckiego "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego w kategorii Mixed Media (tj. w technice łączącej film aktorski z animacją i efektami specjalnymi)  na  International  Family Film Festival Raleigh Studios w Hollywood.

Film Wiktora Skrzyneckiego został zrealizowany w warszawskiej WFDiF na podstawie bestsellerowej książki Rafała Kosika. Za znakomite, chwalone w Hollywood efekty specjalne odpowiada firma Lightcraft, która koprodukowała film; drugim koproducentem jest Estrada Poznańska.


Nagroda dla "Felix, Net i Nika...", fot. materiały prasowe

Nagroda cieszy tym bardziej, że była to dopiero druga prezentacja filmu z Polski  w blisko dwudziestoletniej historii tego Festiwalu. Pierwszym prezentowanym tu filmem polskim była pełnometrażowa animacja  „Jacek i PlacekLeszka Gałysza - podczas drugiej edycji festiwalu w 1994 roku, która odbyła się jeszcze w poprzedniej siedzibie festiwalu, w Santa Clarita L.A.  Od sześciu lat legendarna wytwórnia Raleigh, założona przez takie sławy jak: Charlie Chaplin, Mary Pickford i D.W Griffith jest już stałą siedzibą festiwalu. To tutaj odbywają się pokazy festiwalowe w trzech głównych kinach, które wzięły nazwy od swych założycieli.

Stałymi punktami programu tego Festiwalu, oprócz konkursów filmowych, odbywających się w wielu oscarowych kategoriach, są także konkursy scenariuszy filmowych, warsztaty filmowe, dyskusje panelowe, wykłady , które prowadzą sławy i znakomitości ze świata filmu dziecięcego i młodzieżowego. Od kilku lat zauważa się tu rosnącą niemalże we wszelkich formach aktywności tego festiwalu obecność filmów i przedstawicieli kinematografii chińskiej, jako stałego już zagranicznego partnera tej imprezy.


Kadr z filmu "Felix, Net i Nika...", fot. Phoenix FIlm

Festiwal zdominowany jest przez produkcje amerykańskie, hollywoodzkie, japońskie i inne mocne kinematografie światowe. Nieczęsto zdarzają się tu prezentacje filmów europejskich, a z naszego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, jak do tej pory poza wspomnianym „Jackiem i Plackiem” Leszka Gałysza - nie trafiła tu żadna produkcja filmowa, nie licząc może prezentowanej w 2010 roku „Księgi Mistrzów” ("Book of Masters") - Rosjanina Vadima Sokołowskiego, pełnometrażowej fabuły , która jednak powstała w koprodukcji z Disney Company.

Festiwal w Raleigh był już kolejną międzynarodową prezentacją "Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa" . Film Wiktora Skrzyneckiego startował już w konkursach międzynarodowych festiwali w czeskim Zlinie, CineKid w Amsterdamie, Ale Kino w Poznaniu, czy w angielskim Leeds.

Przed filmem kolejne prestiżowe prezentacje międzynarodowe, w tym konkursowy pokaz podczas ceremonii otwierającej międzynarodowy festiwal filmów dla dzieci 16 czerwca w  kinie Kijów.Centrum w Krakowie, a także na czerwcowym międzynarodowym festiwalu FESTROIA  Setubal w Portugalii,



RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2013
Zobacz również
Gary Oldman i Marion Cotillard w klipie Davida Bowie
Szkoła Filmowa uczy jak znosić krytykę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll