PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2013
Sezon festiwalowy w pełni: już po raz dziesiąty w dziesięciu miejscowościach na styku trzech państw: Polski, Czech i Niemiec od 1 do 5 maja odbędzie się Nyski Festiwal Filmowy.

Festiwal powołała do życia w 2004 roku grupa entuzjastów skupiona wokół klubu filmowego w Grosshennersdorfie Kunstbauerkino, a przyciąga corocznie do całego regionu ponad 3.000 widzów. Filmowcy tacy jak Andrzej Jakimowski, Xawery Żuławski czy Andreas Dresen należą m.in. do dotychczasowych gości i zwycięzców statuetki Nyskiej Ryby.

Właśnie o tę główną nagrodę w głównym konkursie 10. Nyskiego Festiwalu Filmowego walczyć będzie dziesięć produkcji, po trzy z Polski, Czech i Niemiec oraz jeden film z Albanii. Trójnarodowe jury, w którym zasiądą Jana Černik z Czech Film Center, reżyser Przemysław Wojcieszek oraz Nikolaj Nikitin, dyrektor festiwalu Filmplus w Kolonii, przyzna statuetkę Nyskiej Ryby. Spośród wszyskich filmów biorących udział w festiwalu publiczność wyłoni laureta nagrody publiczności.


Z myślą o młodych twórcach filmowych organizowany jest także konkurs filmów krótkometrażowych. Saksońskie Stowarzyszenie Filmowe ufundowało nagrodę specjalną dla filmu fabularnego, dokumentalnego lub krótkometrażowego, który odznacza się wyjątkową wrażliwością na specyfikę kulturalną i etniczną pogranicza Polski, Czech i Niemiec oraz wyczucia tego, co te narody łączy.

W ramach specjalnej sekcji niekonkursowej "Protest i pamięć" pokazany zostanie szereg filmów dokumentujących ruchy opozycyjne skierowane przeciwko dyktaturom w krajach byłego Bloku Wschodniego. Z kolei w programie „Sinti i Roma”, w programie której znajdą się filmy fabularne i dokumentalne oraz koncerty poświęcone odgrywającej specyficzną rolę we wszystkich trzech krajach mniejszości romskiej.

Nowością tegorocznego festiwalu jest pokaz zwycięzców festiwali partnerskich "ZOOM Zbliżenia" z Jeleniej Góry oraz "SOLANIAN Nowa Sól". W zgorzeleckim kinie PozaNova odbędzie się także przegląd dorobku twórcy kina offowego, Piotra Matwiejczyka. Na widzów czekać będzie „Kup teraz“, „Homo father“, „Wyręczony zaręczony“ czy „Wstyd“. Spotkanie autorskie odbędzie się 4. maja w MDK w Zgorzelcu.

Za to w kinie Kadr w Bogatyńskim Ośrodku Kultury zobaczymy obsypaną nagrodami czesko-polską produkcję "Made in Ash" Ivety Grofovej, wybrane z sekcji "Sinti i Roma" dokumenty, niemiecki obraz "Psy, jak my"Anny Barrached i polski "Czarna córka"Anny Skorupy. Na zakończenie widzowie ujrzą "Bez wstydu"Filipa Marczewskiego oraz "Dzieci Sarajewa" bośniackiej reżyserki Aidy Begic.

Nyski Festiwal Filmowy zakończy się w niedzielę 5. maja o godzinie 17:00 w czeskim Centrum Panorama w Varnsdorfie. Rozdanie Nyskich Ryb uświetni koncert zespołu Čankinšou z Pragi oraz pokaz filmu "5 praw" w reżyserii Vavřineca Menšla.

BJ
Nyski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2013
Zobacz również
67. urodziny Andrzeja Seweryna
Reżyser "Niepokoju" z De Niro i LaBeoufem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll