PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już 25 kwietnia, ruszają zdjęcia do realizowanego w Studiu Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich, krótkometrażowego "Stwora" w reżyserii Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin.

"Stwór" to opowieść o kobiecie, która w natłoku codziennych obowiązków zagubiła siebie i teraz na nowo uczy się żyć w zgodzie z samą sobą. Agnieszce (Anita Jancia) właśnie zmarła mama. Ta śmierć wytrąciła bohaterkę z życiowej rutyny i kazała spojrzeć na to, kim jest, z dystansu. Jest ciepłą mamą dla swoich córek Kasi i Asi, z których każda na swój sposób przeżywa śmierć babci. Jest też nauczycielką, wątpiącą w sens swojej pracy. Jest wreszcie żoną, jednak mąż Ryszard (Adam Nawojczyk), pomimo starań, stał się dla niej obcą osobą. Cała rodzina wyrusza w podróż do babcinego domu - po śmierci mamy Agnieszka musi go uporządkować i przygotować do sprzedaży. Przy pomocy magicznych mieszkańców domu Agnieszka znów zacznie odnajdywać samą siebie.


Ireneusz Grzyb i Ola Gowin na planie wraz z modelem tytułowego stwora, fot. KoiStudio

Jest to opowieść o dojrzewaniu. Nie o dojrzewaniu fizycznym, ale o tym trwającym znacznie dłużej, wykraczającym poza wiek i biologię, acz równie bolesnym. Dojrzewaniu już po tym, gdy dokonało się wyborów - zbyt wcześnie, w zbyt młodym wieku, przy dyskretnym nacisku społeczeństwa, który często daje pozór całkowitej wolności. Gdy popełniło się błędy, ważące potem na całym życiu. Moment zauważenia, że jest się w potrzasku, przychodzi zwykle zbyt późno i nawet jeśli dla niektórych jest momentem przełomowym, dla wielu to po prostu gorzka chwila prawdy.

Realizujący film na podstawie własnego scenariusza Ireneusz Grzyb i Aleksandra Gowin to absolwenci łódzkiej PWSTviT. Na swoim koncie mają już nagrodzony za reżyserię i zdjęcia na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" godzinny obraz "Druciki". Obecnie przygotowują się do realizacji kolejnej pełnometrażowej fabuły - "Małe stłuczki".

Za zdjęcia do "Stwora" odpowiada Jakub Burakiewicz. Scenografia jest dziełem Doroty Borkowskiej i Katarzyny Gołaszewskiej. Kierownictwem produkcji zajmują się Agnieszka Dziedzic i Marcin Łuczaj. "Stwór" kręcony jest w ramach flagowego programu Studia Munka "30 Minut" pozwalającego młodym twórcom zdobywać doświadczenie w realizacji krótkometrażowych fabuł.


BJ
Studio Munka Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Ostatnia aktualizacja:  26.04.2013
Zobacz również
Kidman, Auteuil i Waltz w canneńskim jury
Konferencja "2D w praktyce - różne oblicza kreacji"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll