PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2013
Tygodnik „Newsweek Polska” opublikował artykuł pod znamiennym tytułem „Układ zamknięty oskarżonych i sponsorów”. Producenci i scenarzyści filmu odrzucają ten zarzut. Twierdzą, że cały materiał jest „zmanipulowany, nierzetelny i nieuczciwy”.

W swoim artykule dziennikarze tygodnika „Newsweek Polska”, Wojciech Cieśla i Violetta Krasnowska-Sałustowicz, twierdzą że "Układ zamknięty" powstał dzięki ludziom zamieszanym w afery. W tym kontekście wymieniają trzy osoby: Janusza Kaczmarka (byłego szefa MSWiA) oraz Andrzeja Długosza (wiceprezydenta organizacji Pracodawcy RP), którzy dofinansowali ten film po 20 tys. zł każdy. Pada również nazwisko Mirosława Piepki, jednego z producentów i współscenarzysty tego thrillera. Co na to twórcy filmu, który w ciągu 17 dni od premiery obejrzało już blisko 355 tys. widzów? - Treść wymienionego artykułu jest w naszym najgłębszym przekonaniu zmanipulowana, nierzetelna, nieuczciwa, a cały artykuł napisany pod określoną, z góry założoną tezę. (...) Producenci filmu zbierali niezbędne środki na jego realizację wśród potencjalnych sponsorów. Po wielomiesięcznych staraniach producenci otrzymali wsparcie finansowe od ok. 100 podmiotów gospodarczych, w tym od osób prywatnych, w kwotach od tysiąca do miliona złotych. Firmy reprezentowane przez Panów Janusza Kaczmarka i Andrzeja Długosza wpłaciły na konto producentów filmu po 20 tysięcy złotych - czytamy w oświadczeniu Olgi Bieniek, Mirosława Piepki i Michała Pruskiego.


Janusz Gajos i Kazimierz Kaczor w filmie "Układ zamknięty". Fot. Kino Świat.

- Okazało się, że obnażając jeden z możliwych mechanizmów niszczenia polskiego biznesu przez potężne instytucje państwa, odsłoniliśmy wierzchołek góry lodowej. Widzimy dziś, jak cała ta góra lodowa wypływa w całej swej przerażającej okazałości. Mieliśmy też świadomość, że naszym filmem dotykamy urzędników tych instytucji państwa, którzy należą do kasty ludzi nietykalnych. Chronią ich immunitety, nieusuwalność, szczególne przywileje. W ich mocy są paragrafy, w ich rękach często leży los ludzi, których mogą karać w majestacie prawa, a w istocie nic im nie grozi za podejmowanie błędnych lub wręcz sprzecznych z prawem decyzji.  Ludzie przez nich niszczeni nie mają większych szans na dochodzenie swoich racji. O tym jest "Układ zamknięty" – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Michał S. Pruski, współscenarzysta filmu. W 80 proc. film jest oparty na wydarzeniach dotyczących trzech współwłaścicieli firmy Krakmeat, a w 20 proc opiera się na historiach innych przedsiębiorców.- Pisząc scenariusz byliśmy szczególnie uwrażliwieni na to, by tekst nie miał wydźwięku politycznego, a opowiadał o patologiach w łonie instytucji władzy (prokuratura, fiskus), nie zaś, by przypisywał winę za to, co się stało jakiejś konkretnej partii politycznej. To jest film, który opowiada (...), jak w młodej demokracji wciąż ułomnie działają niektóre struktury państwa - czytamy w oświadczeniu scenarzystów "Układu zamkniętego".- Po naszych ostatnich przemyśleniach zastanawiamy się bardzo poważnie, czy nie powstanie scenariusz filmu Układ zamknięty 2” – zasugerował na zakończenie spotkania z dziennikarzami Mirosław Piepka. Prawnicy producentów i scenarzystów „Układu zamkniętego” zapowiedzieli złożenie pozwów sądowych przeciwko wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska, Tomaszowi Lisowi, redaktorowi naczelnemu „Newsweek Polska” oraz autorom artykułu, Wojciechowi Cieśli i Violettcie Krasnowskiej-Sałustowicz.

 

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2013
Zobacz również
Komedia nową kategorią Europejskiej Nagrody Filmowej
Kidman, Auteuil i Waltz w canneńskim jury
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll