PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.04.2013
Kolejne w tym roku spotkanie z krótkometrażowymi filmami zrealizowanymi w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka przyniosło zestaw obrazów w różny sposób mierzących się z tematem śmierci.

Studiujący w Polsce Słowak, Matej Bobrik, bohaterami swojego dokumentu "Odwiedziny" uczynił pensjonariuszy domu pomocy społecznej. Pozbawiony dialogów, jedenastominutowy portret mikrospołeczności zamkniętej w przestrzeni zapomnianego przez wszystkich ośrodka to przejmujący obraz ludzi pozostawionych samym sobie. Otoczeni pamiątkami, z głowami zapewne pełnymi wspomnień, dziś tylko tęsknym wzrokiem wpatrują się w zamkniętą bramę z nadzieją, że ktoś ich odwiedzi. A może wypatrując czegoś, co zakończy ich, przypominającą skazanie, egzystencję?


Od lewej: reżyserzy Matej Bobrik, Edyta Sewruk, Paweł Orwat i Jakub Pączek na premierze w kinie Kutura, prowadzący Jacek Sobczyński ("Film"), fot. Kuba Kiljan/Kuźnia Zdjęć

Śmierć to temat, który fascynuje tytułowych bohaterów krótkometrażowej fabuły "Chłopcy" Pawła Orwata. Starszy z dwójki nastolatków, Michał, ma artystyczne ambicje - analogowym aparatem fotografuje świat wokół siebie. Jednak to, co najbardziej go w nim pociąga, to natura zła. Zapatrzony w niego Młody jest na każde skinienie starszego kolegi. Pewnego dnia jeden namawia drugiego, żeby zobaczyli, jak to jest kogoś zabić. Chłopcy rozpoczynają poszukiwania ofiary... Film Pawła Orwata to historia z potencjałem nawet na film pełnometrażowy. W krótkiej formie reżyser otwiera wiele wątków, których nie kontynuuje. Skupia się na dążeniu do zaskakującego finału, w którym odkryjemy, że zło jest jeszcze mroczniejsze, niż się wydaje.

W zupełnie inny sposób śmierć pociąga Pawła Buraka (Bartłomiej Firlet) - bohatera czarnej komedii Jakuba Pączka "128. szczur". To historia studenta Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, który za pieniądze zarobione na pisaniu kazań dla księdza wybudował sobie swój własny nagrobek. Dręczą go problemy adekwatne do wieku - nie dogaduje się z apodyktycznymi rodzicami, ma problem w kontaktach z płcią przeciwną, a na dodatek miejscowi chuligani wybrali go na swoją ofiarę. Miejsce przyszłego spoczynku stanowi więc dla Buraka jedyny realny punkt oparcia w otaczającym go świecie.


Kadr z filmu "128. szczur", fot. Studio Munka

Ostatni z prezentowanych filmów - "Przedtem, potem" Edyty Sewruk - to próba postawienia pytania o to, jak wygląda moment rozstania się z tym światem. Grana przez Olgę Bołądź, pochodząca z prowincji bohaterka robi karierę w jednej z warszawskich korporacji. Jednak jej bezpieczne życie pewnego dnia zostaje niespodziewanie zakłócone w wyniku samochodowego wypadku. Od tej chwili jako eteryczna postać przygląda się swojej rodzinie przygotowującej jej ciało do pochówku. Czerpiący z realizmu magicznego obraz jest rodzajem fantazji z przesłaniem, gdzie reżyserka zderza ze sobą prowincjonalizm z wielkomiejską nowoczesnością, by przekonać widzów do szlachetnej idei zostania dawcą narządów.

Przed wakacjami czeka nas jeszcze przynajmniej jeden pokaz produkcji Studia Munka. Powstające w ramach programów "Pierwszy dokument", "Pierwsza animacja" i "30 minut" filmy będzie można zobaczyć także w konkursach zbliżających się Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Przed premierą młodzi twórcy odpowiadali na pytania z cyklu "5 pytań do..." w rozmowie z Kaliną Pietruchą ze Studia Munka:

 
 
 
Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2013
Zobacz również
"Życie Motyla" na międzynarodowym Dok.Incubator
KRRiT walczy o abonament
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll