PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.04.2013
Na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie nagrodzono laureatów konkursu scenariuszowego Script Pro. Główną Nagrodą wyróżniono scenariusz Wojciecha Pawlika i Iwony Siekierzyńskiej  „Kobro” opowiadający historię związku znanej rzeźbiarki Katarzyny Kobro z malarzem Władysławem Strzemińskim.

Script Pro, który już po raz trzeci organizowany jest pod tą nazwą, stanowi kontynuację konkursu Hartley-Merrill. Zadaniem konkursu zawsze było promowanie scenarzystów, którzy stawiają pierwsze kroki w zawodzie scenarzysty i wyszukiwanie nowych talentów.


Iwona Siekierzyńska i Wojciech Pawlik - zwycięzcy Script Pro 2013, fot. Wajda School

Zwycięski scenariusz – „Kobro” Wojciecha Pawlika i Iwony Siekierzyńskiej – jest opowieścią o związku znanej rzeźbiarki Katarzyny Kobro z malarzem Władysławem Strzemińskim. Współautorka scenariusza – Iwona Siekierzyńska ma na swoim koncie pełnometrażową fabułę „Moje pieczone kurczaki” oraz kilka krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych; Wojciech Pawlik jest z wykształcenia socjologiem, wykłada na Uniwersytecie Warszawskim, jest autorem scenariusza filmowego pt. „Lamus” (wyróżnionego Nagrodą Specjalną w Polskiej Edycji Konkursu Scenariuszowego Hartley-Merrill 2006). Nagrodę Główną w wysokości 20 tys. złotych ufundowało HBO.

Uhonorowany Drugą Nagrodą tekst Tomasza Jurkiewicza „Kalafiory o smaku kiwi” to pogodna historia Mirka marzącego o karierze szefa kuchni, który opiekuje się chorym na Alzheimera dziadkiem. Fundatorem nagrody jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, a wynosi ona 12 tys. złotych.


Finaliści Script Pro 2013, fot. Wajda School

Trzecią Nagrodę (również ufundowaną przez PISF, w wysokości 8000 zł) otrzymali ex aequo Piotr Faleński za scenariusz „Pierwsza wojna światowa na taśmę i korbkę” i Wojciech Kasperski za tekst „Cztery dni”. „Pierwsza wojna światowa na taśmę i korbkę” opowiada historię początków kinematografii w Warszawie przed I wojną światową. Natomiast tekst Wojciecha Kasperskiego to kameralna opowieść o wychowawcy w zakładzie poprawczym, którego życie, w ciągu tytułowych czterech dni, zmienia się pod wpływem ważnych wydarzeń rodzinnych.

Na tegoroczną edycję Script Pro wpłynęło 287 scenariuszy. Jury do ścisłego finału wybrało 10 tekstów:
Finaliści Konkursu Script Pro 2013 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez ekspertów ze Szkoły Wajdy i Wajda Studio. Ponadto zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają roczną prenumeratę magazynu FilmPro oraz Film&TV Kamera.

Organizatorami konkursu są: Szkoła Wajdy oraz Festiwal Off Plus Camera, a partnerami-współorganizatorami Polski Instytut Sztuki Filmowej i HBO Polska.

RP
Wajda School
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2013
Zobacz również
Kazik ceni i kocha życie
Festiwal PAREVO po raz pierwszy w Polsce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll