PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 12-21 kwietnia odbywa się szósta edycja festiwalu Off Plus Camera. Organizowany od 2008 roku i mający miejsce w Krakowie, zaprezentuje pozycje z szeroko rozumianego offu. Szeroko rozumianego, bo międzynarodowego i międzykontynentalnego, obejmującego zarówno dzieła debiutantów, jak i wiekowych mistrzów, których imion muszą uczyć się na pamięć studenci filmoznawstwa.


Trzon festiwalu to konkurs „Wytyczanie Drogi”, w którym nagroda wynosi – uwaga – 100 tysięcy dolarów. O rzeczoną kwotę powalczy dwanaście tytułów, mi.n „Upstream Color” Shane'a Carrutha, twórcy kultowego pośród fanów fantastyki „Wynalazku”, oraz nagrodzona Orłem "Obława" Marcina Krzyształowicza. Zwycięzcę wybierze dość eklektyczne jury: poeta i reżyser Lech Majewski, znany z takich hermetycznych filmów, jak „Ogród rozkoszy ziemskich” oraz „Młyn i krzyż”, gwiazda produkcji klasy od B do Z Udo Kier, grający krasnoluda Gimliego w ekranizacji „Władcy Pierścieni” John Rhys-Davies, a także brytyjska kostiumograf Ruth Myers. Jest jeszcze drugi konkurs, odpowiednio mniej prestiżowy, bo oferujący nagrodzonemu 100 tysięcy złotych – Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. Można będzie w nim zobaczyć m.in. „Dziewczynę z szafy” Bodo Koxa, „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida i "W sypialni" Tomasza Wasilewskiego – te oraz inne dzieła ocenią aktorka Melissa Leo, reżyserka castingu Jeanne McCarthy i aktor Brady Corbet.


Kadr z filmu „Upstream Color”. Fot. Off Plus Camera

Będzie „off” z dwóch stron oceanu: sekcje „Nowe kino włoskie” oraz „From the Gut – Amerykańscy niezależni”. W tej pierwszej zobaczymy m.in. najnowsze filmy żywych klasyków. „lo e te” zawodowego skandalisty Bernarda Bertolucciego opowie o introwertycznym chłopaku, który ukrywa się w piwnicy razem ze swoją gustującą w substancjach psychoaktywnych przyrodnią siostrą; natomiast „Dormant Beauty” Marca Bellocchio zada pytanie o zasadność eutanazji. Jeśli chodzi o amerykańskie „indie”, to będziemy mogli zobaczyć znane twarze lub nazwiska w nieco mniej znanych okolicznościach. Alex Karpovsky, odtwórca roli życiowego rozbitka Raya z popularnego serialu „Girls”, zaprezentuje wyreżyserowany przez siebie film „Red Flag”, a modelka i aktorka Dree Hemingway, prawnuczka „tego” Hemingwaya, pokaże się w nakręconym przez Seana Bakera obrazie "Gwiazdeczka".


Kadr z filmu "Obława". Fot. Kino Świat

Kino z USA poznamy jeszcze bardziej dogłębnie. Zadbają o to dwie sekcje, prezentujące produkcje z marginesu, zepchnięte na ów margines ze względu na swoją tematykę. Widzowie „Kina spod ciemnej gwiazdy”, wyselekcjonowanego przez Shade'a Rupe'a, nowojorskiego pisarza i reżysera, autora zbioru wywiadów „Dark Stars Rising”, będą mogli poznać tytuły transgresyjne, przez wielu ochrzczone mianem chorych i niesmacznych. Znajdą się wśród nich m.in psychodeliczno-okultystyczna "Święta góra" Alejandro Jodorowsky'ego, hiperbrutalny slasher "Maniak" Williama Lustiga, a także „The Manson Family” Jima Van Bebbera, opowiadające o słynnym zbrodniarzu i jego komunie. Natomiast przygotowana przez krytyka Odiego Hendersona sekcja „Black American Cinema” zaprezentuje perły kina afroamerykańskiego: od społecznie zaangażowanych „Chłopaków z sąsiedztwa” Johna Singletona, przez produkcje z nurtu blaxploitation, po kłaniającą się owym produkcjom "Jackie Brown" Quentina Tarantino.

Na szóstej Off Plus Camerze czekają nas również „Konfrontacje”, „Odkrycia” oraz „Nadrabianie zaległości”. W czasie tych pierwszych obejrzymy etiudy absolwentów i studentów szkół filmowych, dzięki tym drugim zobaczymy „The Company You Keep”, najnowszy reżyserski projekt Roberta Redforda, oraz "Drugie oblicze", będące kolejnym po „Blue Valentine” spotkaniem reżysera Dereka Cianfrance'a i aktora Ryana Goslinga. Trzecia sekcja pozwoli nam „nadrobić” „Mebelki”, reżyserski debiut odpowiedzialnej za serial „Girls” Leny Dunham, a także „Krzyk mody”, eksperymentalny kryminał Sally Potter. Poznamy też „Oblicza kryzysu”, czyli filmy o walącej się w gruzy światowej ekonomii. Mają być różnorodne: od amerykańskiego dokumentu „Detropia” Heidi Ewing i Rachel Grady, po grecki dramat „Chłopiec jedzący ziarno” Ektorasa Lygizosa.


Kadr z filmu "Żądza bankiera". Fot. Off Plus Camera

W Krakowie pojawi się wielu gości: członkowie jury, reżyserzy i aktorzy, których filmy zostaną pokazane, również krytycy z różnych krajów. Można będzie zawalczyć o uścisk dłoni lub autograf m.in. dziennikarza Elvisa Mitchella i aktora Josha Hartnetta. Tak jak poprzednie edycje otwierała wizyta znanego reżysera i seans jego najnowszego dzieła – np. Petera Weira odwiedzającego Kraków razem ze swoimi „Niepokonanymi” lub Luka Bessona promującego „Lady A” – tak szóstą odsłonę zainaugurują Costa Garvas i jego thriller "Żądza bankiera".


Piotr Mirski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.04.2013
Zobacz również
nc+ walczy o klientów i zmienia ofertę
„Papusza” bez tajemnic
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll