PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.04.2013
Pierwszy weekend kwietnia przyniósł kilka mocnych premierowych tytułów, które zupełnie zdominowały polski box office. Pierwsze pięć miejsc w zestawieniu zajmują nowości.

Po fatalnym marcu pod względem frekwencji, sytuacja w końcu zaczyna się poprawiać. Do kin przyszło 423 tysiące widzów, co jest najlepszym wynikiem weekendowym od końcówki lutego. W porównaniu do zeszłego, świątecznego weekendu, widownia się powiększyła o – bagatela – 690 procent!


Największy kawałek tortu w tym tygodniu przypadł animacji studia Dreamworks, "Krudowie". Dzięki porządnej kampanii reklamowej, familijna produkcja zdołała przyciągnąć 130 554 widzów. To drugi co do wielkości wynik otwarcia w tym roku, a zarazem jedyny spośród zagranicznych produkcji, który przekroczył barierę stu tysięcy widzów. Animacja podbija także światowe rynki, gdzie łącznie, na dzień dzisiejszy, zdołała wygenerować przychód w wysokości 330 milionów dolarów. 


Kadr z filmu "Krudowie", fot. Imperial - Cinepix. 


Kolejną premierą, która osiągnęła sukces w ubiegły weekend jest polski thriller "Układ zamknięty" Ryszarda Bugajskiego. Film z Januszem Gajosem przyciągnął przed ekrany 100,964 widzów. Średnia na widzów na kopię, najwyższa w tym tygodniu – 711. Zarazem jest to spory sukces reżysera „Przesłuchania”, którego ostatni film, „Generał Nil” (2009) przyciągnął w weekend otwarcia 41 tysięcy osób, a w sumie 275 tysięcy widzów.


Premierowe podium zamyka "Intruz". Film science –fiction z Saoirse Ronan jest zarazem ekranizacją kolejnej bestsellerowej powieści Stephanie Meyer, twórczyni „Sagi Zmierzch”. Adaptacja tej książki nie cieszy się jednak tak dużą popularnością jak filmy z wampirycznej serii. Mimo to weekend otwarcia w miarę przyzwoity – 50,609 widzów. Uwzględniając przedpremierowe pokazy, film ma na koncie 65 tysięcy widzów. Relatywnie więc postawa „Intruza” jest u nas lepsza niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie film sprzedaje się bardzo przeciętnie. Kosztująca 40 milionów produkcja zarobiła tam w ciągu 10 dni zaledwie 19 milionów dolarów. Ze względu na nazwisko autorki pierwowzoru literackiego, apetyty producentów były zdecydowanie większe.


Na czwartym miejscu zadebiutowała sensacja festiwalu w Wenecji, niezależny komediodramat "Spring Breakers" Harmony’ego Korine’a. Film z Seleną Gomez, Vannessą HudgensJamesem Franco obejrzało w premierowy weekend 39,558 osób. Dorzucając do tego pokazy przedpremierowe film ma na starcie widownię rzędu 56 tysięcy osób.


Piątą i ostatnią premierą, która się dostała do czołowej dziesiątki jest "Martwe zło". Remake kultowego horroru Sama Raimi'ego cieszy się bardzo przyzwoitymi recenzjami, jednak nie przełożyło się to na dobry wynik filmu w Polsce. Na starcie skromne 23 tysiące widzów.


Spośród starszych tytułów, jedynym, który przekroczył widownię 10 tysięcy osób, jest "Oz: Wielki i Potężny", który był liderem zestawienia przez 4 tygodnie. W ten weekend superprodukcję Sama Raimi’ego obejrzało jeszcze 11,206 osób. Łącznie – 306 tysięcy sprzedanych biletów.


Pozostałe premiery przyciągnęły następującą ilość widzów: czeska komedia "Święta czwórca" – 4 224 osoby; meksykański dramat historyczny "Cristiada" – 3 635 widzów.


Premiery od najbliższego piątku: film akcji „G.I. Joe: Odwet”; polsko-francuski komediodramat „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego; debiut reżyserski Dustina Hoffmana „Kwartet”; francuska komedia z Omarem Sy „Nieobliczalni”; francuski film drogi „Dom na kółkach”; fiński dramat „Samotny port – miłość”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
75. urodziny Leszka Staronia
KRRiT wspiera klientów nc+
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll