PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  8.04.2013
Do sieci trafił właśnie zwiastun "Lost Senses" - krótkometrażowej animacji Marcina Wasilewskiego, inspirowanej malarstwem prekursora surrealizmu Giorgia De Chirico.

"Lost Senses" to historia mężczyzny, który spieszy się na spotkanie ze swoją ukochaną. Bohater pędzi przed siebie, niczym zawodnik uprawiający parkour. Żeby jednak odnaleźć swoją wybrankę, musi wsłuchać się w swoje zmysły, musi być czujny. Moment nieuwagi wystarczy, by stracić wszystkie zmysły. I swoją szansę.


Kadr z filmu "Lost Senses", fot. Grupa Smacznego

– Pomysł na "Lost Senses" pojawił się w mojej głowie podczas lektury biografii Rolanda Topora, książkę zresztą polecam – to "Zduszony śmiech" Vaillanta Frantza. Przeglądałem wtedy grafiki Rolanda i trafiłem na rysunek faceta, który spacerując po chodniku, nagle roztrzaskuje sobie głowę o znak drogowy. Głowa rozsypuje mu się na drobne kawałeczki. To typowe dla Topora, groteska zmieszana z makabrą. Mieszanka, obok której trudno przejść obojętnie. To był start-up całego procesu wymyślania filmu – pisze na blogu filmu reżyser Marcin Wasilewski.

"Lost Senses" to krótkometrażowy projekt gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego. Scenariusz napisali Robert Jaszczurowski i Łukasz Kacprowicz, zaś za realizację odpowiada grupa grafików i animatorów na stałe współpracujących z GS.– Od samego początku wiadomo było że film będzie 3D,  bardzo chcieliśmy w GS zrobić taki eksperyment i odejść na chwilę od animacji 2D, z którą obcujemy na co dzień. Pierwsze problemy pojawiły się, gdy szukaliśmy stylistyki. Naturalnie narzucona stylistyka rycin i grafik Topora nie sprawdzała się w technice 3D, oparte na szrafie i charakterystycznej kresce rysunki nabierały sztuczności. Wtedy pojawił się pomysł na metafizyczno-surrealistycznego De Chirica, który okazał się idealny, bardzo filmowy. De Chirico również idealnie wpasował się w kontekst filmu. Można powiedzieć, że pożeniliśmy tych dwóch artystów – dodaje. – Wyrazista estetyka de Chirica, która prezentuje wizję świata irracjonalnego, chaotycznego, złożonego z gąszczu metafizycznych symboli i zagubionego w nim niemego człowieka-manekina, może przywodzić na myśl realia XXI-wiecznego społeczeństwa informacyjnego. Język de Chirica staje się medium do opowiedzenia współczesnej alegorii stosunków międzyludzkich i pozycji jednostki w świecie.

Autorem muzyki do filmu jest – mający już renomę na rynku muzycznym – Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej, łączącej dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium. Artysta ma na swoim koncie m.in. ścieżkę dźwiękową do "Sali samobójców" Jana Komasy.

Produkcję "Lost Senses" dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obraz będzie miał swoją premierę jeszcze w tym roku.

RP
lostsenses.com
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2013
Zobacz również
Spowiedź Henryka Baranowskiego
Wykład Rolpha Orthela w Szkole Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll