PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krzysztof Krauze, twórca filmów "Dług", "Mój Nikifor", "Plac Zbawiciela", mąż cenionej reżyserki i scenarzystki Joanny Kos-Krauze, kończy dziś 60 lat. W tym roku premierę będzie miał nowy film reżyserskiej pary - "Papusza", opowieść o cygańskiej poetce.

Krzysztof Krauze, syn aktorki Krystyny Karkowskiej, to absolwent łódzkiej Filmówki: studia na wydziale operatorskim szkoły ukończył w 1976 roku. Urodził się w Warszawie, 2 kwietnia 1953 roku. Pierwszy pełnometrażowy film fabularny - "Nowy Jork - czwarta rano" zrealizował w 1988 roku. W głównych rolach wystąpili Anna Wojton i Janusz Józefowicz. Akcja osadzona była w prowincjonalnym miasteczku, a bohaterami byli atrakcyjna bufetowa z baru "Błysk" i zakochany w niej chłopak z kryminalną przeszłością. Razem marzyli o lepszym życiu i podróży do Nowego Jorku.


Krzysztof Krauze w Studiu Polskiego Radia, fot. Andrzej Szozda/PR

W następnych latach Krauze wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych, w tym "Naukę na całe życie" (1993), "Spadł, umarł, utonął" (1994) oraz "Kontrwywiad" (1994). W 1996 roku nakręcił fabularne "Gry uliczne" z Redbadem Klijnstrą i Robertem Gonerą, za które dostał Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu w Gdyni.

Znakomite przyjęcie miał zrealizowany trzy lata później thriller "Dług" z pamiętną rolą Andrzeja Chyry - inspirowana faktami historia dwóch młodych biznesmenów, szantażowanych przez gangstera, który zmusza ich do zwrotu pieniędzy. Film zdobył wiele wyróżnień, m.in. Złote Lwy i Nagrodę Dziennikarzy w Gdyni. "Począwszy od ogromnego sukcesu zrealizowanego w roku 1999 'Długu' , Krzysztof Krauze stał się jednym z najbardziej cenionych reżyserów średniego pokolenia. (...) 'Dług' zaowocował lawiną artykułów, dyskusji prasowych i internetowych. Jeden z ważniejszych filmów współczesnych stał się pretekstem do szerszej dyskusji o polskiej rzeczywistości po przemianach roku 1989" - podkreślono na portalu internetowym Instytutu Adama Mickiewicza Culture.pl. Krytyk i historyk filmu Tadeusz Lubelski pisał z kolei: "('Dług') zmusza nas najpierw, swoją stosującą suspense konstrukcją, byśmy - bojąc się o bohatera jak o siebie - solidaryzowali się z jego zbrodnią, a potem każe nam się cofnąć o krok i spytać, czy rzeczywiście zdolni bylibyśmy dojść aż tam" ("Kino", nr 9/2002).

Kolejne laury przyniosły Krauzemu nakręcone w latach 2004 i 2006 filmy "Mój Nikifor" i "Plac Zbawiciela". "Mojego Nikifora" uhonorowano nagrodą dla najlepszego filmu i za reżyserię na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W rolę malarza Nikifora wcieliła się Krystyna Feldman.

"Plac Zbawiciela", poruszający dramat o młodych małżonkach, których życie rozpada się stopniowo po tym, jak zaciągają kredyt w banku i wpadają w kłopoty finansowe, krytycy uznali za jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat. Obraz - z Jowitą Budnik, Arkadiuszem Janiczkiem i Ewą Wencel w obsadzie - zdobył m.in. Złote Lwy i Nagrodę Dziennikarzy w Gdyni, Złotą Taśmę przyznaną przez polskich krytyków oraz nagrody na festiwalach w Trieście i Seattle. Krzysztof Krauze wyreżyserował "Plac Zbawiciela" wspólnie z Joanną Kos-Krauze.

Jesienią do kin trafi nowy film tej pary, "Papusza", czyli opowieść o życiu cygańskiej poetki Bronisławy Wajs-Papuszy (ur. 1908 lub 1910, zm. 1987). Papusza przez około 40 lat żyła w taborze, do którego w 1949 roku dotarł poeta Jerzy Ficowski, zainteresowany poetyckimi improwizacjami Cyganki, pisanymi w języku romskim. Za jego namową artystka zaczęła spisywać swoje wiersze. Ficowski tłumaczył je z języka romskiego na polski. Papusza zaniechała koczowniczego trybu życia i poświęciła się literaturze. Opisywała m.in. dzieje i obyczaje Cyganów. W efekcie, oskarżona o zdradę tajemnic, została wykluczona ze społeczności cygańskiej. Zdjęcia do filmu "Papusza" realizowano w okresie od lutego do listopada 2012 roku na Warmii, Dolnym Śląsku, w Nowym Sączu i Warszawie. W filmie zagrali m.in. Jowita Budnik i Antoni Pawlicki. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Autorami zdjęć są Krzysztof Ptak i Wojciech Staroń.

Krzysztof Krauze od lat zaangażowany jest w działania na rzecz polskiego środowiska filmowego, m.in. jako członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 2008-2011 był przewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  2.04.2013
Zobacz również
"Fuck For Forest" w brytyjskich kinach
Jak polscy muzycy kino katarskie tworzyli
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll