PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Pokazy filmów, do których scenariusz napisał zmarły rok temu Włoch Tonino Guerra, złożą się na program 16. Festiwalu Klasyki Filmowej "Film Classic 2013". Impreza odbędzie się w kwietniu w Krakowie.

Tonino Guerra urodził się w marcu 1920 roku, a zmarł w marcu 2012. Był poetą, pisarzem, artystą plastykiem i scenarzystą filmowym; współpracował m.in. z Fellinim oraz Antonionim. W czasie II wojny światowej pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej. Karierę poetycką rozpoczął po wojnie; wówczas opublikował swój pierwszy tomik.W 1953 roku w Rzymie Guerra  zaczął pracować jako scenarzysta filmowy. W 1967 otrzymał nominację do Oscara za "Powiększenie" Michaelangelo Antonioniego. W 1973 roku wraz z Federico Fellinim dostał Oscara za najlepszy scenariusz do "Amarcord". Z tym reżyserem współpracował także przy filmach "A statek płynie" i "Ginger i Fred". W 2002 roku Guerra otrzymał Felixa przyznanego przez Europejską Akademię Filmową. W roku 2010 przyznano mu nagrodę Davida Donatella za całokształt twórczości.

Goście festiwalu zobaczą m.in. "Słoneczniki" (1970) Vittoria De Sici oraz komediodramat "Zwłaszcza w niedzielę" (1991) w reżyserii Francesca Barillego. Podczas przeglądu odbędą się też pokazy produkcji, które otrzymały Złote Palmy w Cannes: "Powiększenia" (1966) Michelangela Antonioniego oraz "Wieczność i jeden dzień" (1998) Theodorosa Angelopoulosa.

Nie zabraknie projekcji filmów Francesca Rosiego oraz Federico Felliniego. Spośród dzieł Rosiego będzie można obejrzeć nominowany do Oskara dramat "Trzej bracia" (1981), thriller polityczny "Szacowni nieboszczycy" (1976) oraz adaptację autobiograficznej powieści pisarza, artysty i lekarza Carla Leviego "Chrystus zatrzymał sie w Eboli" (1979). Z produkcji Felliniego organizatorzy wyświetlą film wojenny "A statek płynie" (1983) i komediodramat "Ginger i Fred" (1986).

Pokazy odbywać się będą we Włoskim Instytucie Kultury (projekcje w języku włoskim) oraz w Centrum Kultury Rotunda (z polskimi napisami).
RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2013
Zobacz również
80. rocznica premiery „Pod Twoją obronę” - klasyka kina polskiego
Wielkanocny "Mazurek" przed premierą
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll