PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  31.03.2013
W atmosferze świątecznych przygotowań przez ostatni tydzień trwały w Warszawie końcowe prace nad krótkometrażowym "Mazurkiem" Julii Kolberger. Premiera tej, osadzonej w realiach Świąt Wielkanocnych, produkcji Studia Munka już w kwietniu.

Zrealizowany w ramach programu 30 minut "Mazurek" to opowieść o rodzinnym spotkaniu przy wielkanocnym stole. Pierwszy raz od dłuższego czasu zasiądzie przy nim cała rodzina. Na spotkanie z matką (Kinga Preis) i ojcem (Paweł Królikowski) z zagranicy z narzeczonym przyjedzie 20-letnia Ada (Marta Juras). Na świąteczne śniadania zaproszeni zostali także obecni partnerzy jej, rozwiedzionych jakiś czas temu, rodziców.


Kadr z filmu "Mazurek", fot. Studio Munka

- Chciałam stworzyć pretekst do praktycznie niemożliwego spotkania: dwudziestoletnia Ada, studentka Oxfordu, przyjeżdża do Polski na święta, żeby przedstawić rodzicom dużo starszego narzeczonego. Ada ma nadzieję, że w świątecznym zgiełku uda się jakoś zagadać szok wywołany wiekiem narzeczonego. Jest to też pretekst do pojednania: matka i ojczym Ady przyjmują pierwszy raz w swoim domu ojca Ady i jego nową, młodą żonę – nie tylko z powodu zaręczyn córki, ale właśnie też symbolicznie, z powodu świąt. Wybrałam Wielkanoc a nie Boże Narodzenie, bo chciałam żeby tłem dla “traumatycznych” przeżyć Urszuli, matki Ady, był przyjemny, wiosenny dzień (bo przecież Wielkanoc jest wiosenna, co widać za oknem...), w którym nic nie zapowiada katastrofy - mówi reżyserka.


Kadr z filmu "Mazurek", fot. Studio Munka

Ekipa weszła na plan we wrześniu ubiegłego roku. W związku z tym ekranową wiosnę udawała polska złota jesień, którą sfilmował odpowiadający za zdjęcia Jakub Giza. Producentem wykonawczym i koproducentem zrealizowanego w ramach programu "30 minut" Studia Munka SFP był Watchout Productions. Jak wspomina reżyserka największym wyzwaniem w trakcie zdjęć okazała się praca z obecnymi na planie aktorami. - W “Mazurku” jest sporo scen, w których występuje sześć postaci naraz i każda z nich jest ważna, nawet jeśli nie jest główną postacią w scenie. W tego rodzaju kinie liczą się mikroreakcje i trzeba czuwać, żeby każdy reagował trochę inaczej na daną sytuację, a zarazem, żeby wszystko było spójne. Jak jest sześć osób w kadrze to czasem przydałoby się po prostu sześć par oczu... - opowiada Julia Kolberger.


Kinga Preis i Julia Kolberger na planie "Mazurka", fot. Michał Panasiuk

"Mazurek" to już kolejna krótkometrażowa produkcja w jej dorobku, okazja do zdobycia cennego doświadczenia przed zmierzeniem się z pełnometrażowym filmem. - Mój debiut nie będzie tak kameralny jak “Mazurek”, w którym praktycznie nie wychodzimy z domu, ale na pewno pociągają mnie sytuacje intymne. Kręci mnie obserwacja relacji między ludźmi, którzy są sobie najbliżsi, tworzą mikrospołeczność, mikroświat. Emocje w tych relacjach są fascynujące, niesamowicie złożone i różnorodne - w sekundę są w stanie przeskoczyć z jednego ekstremum do drugiego, z histerii i nienawiści do radości i miłości. Jest jak w polityce: tworzą się obozy, pojawia się manipulacja, bezwzględność, puste obietnice. Z tym, że ludzie, o których opowiadam w dodatku się kochają lub kochali - mówi reżyserka.

Premiera filmu już wkrótce w ramach cyklicznych pokazów Studia Munka w warszawskim kinie Kultura.


Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.03.2013
Zobacz również
Tonino Guerra bohaterem festiwalu Film Classic 2013
60. urodziny Andrzeja Fidyka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll