PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zrealizowany w ramach programu Studia Munka SFP "Młoda animacja" krótkometrażowy "Dróżnik" Piotra Szczepanowicza oraz wyprodukowany przez niego pod szyldem Noalbel "Ziegenort" Tomasza Popakuli zakwalifikowały się do konkursu głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Annecy we Francji.

Odbywająca się od 1960 roku impreza uznawana jest za najważniejszy na świecie festiwal poświęcony filmom animowanym. W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych zaprezentowane zostaną 52 produkcje z całego świata. Polskim akcentem, obok filmów Szczepanowicza i Popakuli, jest także udział w nim, mieszkającej i tworzącej w Niemczech, Izabeli Plucińskiej z filmem "Liebling".


Kadr z filmu "Dróżnik", fot. Studio Munka

Będący opowieścią o nieśmiałym dróżniku niewielkiej stacyjki kolejowej na prowincji film Szczepanowicza jest jedną z odnoszących największe sukcesy animacji powstałych pod skrzydłami działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka. "Dróżnika" wyróżniono już na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu "Etiuda & Anima" oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Banja Luce w Serbii. W konkursie w Annecy obraz Szczepanowicza rywalizował będzie z filmami tak uznanych twórców, jak dwukrotnie nominowany do Oscara Bill Plympton czy laureat tej statuetki Chris Landreth.

Polskie produkcje znalazły się także w innych sekcjach konkursowych. O nagrody dla najlepszych animowanych seriali powalczą "Zajączek Parauszek" Jacka Łechtańskiego i Krzysztofa Brzozowskiego oraz "Kacperiada" Wojciecha Wawszczyka i Kamila Polaka. Wśród 11 produkcji zakwalifikowanych do konkursu animowanych teledysków znalazł się natomiast wideoklip Przemysława Adamskiego i Katarzyny Kijek do piosenki Shugo Tokumaru "Katachi".Animacji z Polski nie zabrakło też w corocznym konkursie filmów studenckich. Tu o laury ubiegać się będą: "Ab Ovo" Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, "Ars Moriendi" Miłosza Margańskiego i "Plaża" Pawła Prewenckiego.

Tegoroczny Festiwal w Annecy odbędzie się w dniach 10-15 czerwca. Od 12 do 14 czerwca imprezie towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Filmów Animowanych. Udział animacji w festiwalowych konkursach to nie jedna reprezentacja Polski na tej prestiżowej imprezie. W tym roku animacji znad Wisły poświęcona została specjalna, retrospektywna sekcja Festiwalu. W jej ramach zaprezentowanych zostanie 15 polskich produkcji. Ich tytuły, podobnie jak szczegółowy program imprezy, poznamy w maju.

RP
annecy.org
Ostatnia aktualizacja:  27.03.2013
Zobacz również
Miguel Gomes w canneńskim jury
50. urodziny reżysera "Pulp Fiction" i "Django"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll