PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Maciek Albrecht był kiedyś wielką nadzieją polskiego filmu animowanego, stał się – choć mało kto o tym u nas wie – gwiazdą światowej animacji. Prestiżowe nagrody ASIFA, AIGA, ADDY, laury na festiwalach w Annecy, Zagrzebiu, Krakowie oraz cztery statuetki Emmy świadczą o tym najdobitniej.
Albrecht jest krakowianinem, urodził się 9 lipca 1956 roku. Studiował na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1981), gdzie uczył się także – będąc na roku z Alexandrem Sroczyńskim, późniejszym czołowym twórcą rodzimej animacji – w Pracowni Rysunku Filmowego, prowadzonej przez Jana Januarego Janczaka, jednego z filarów słynnego Studia Filmów Animowanych w Krakowie.


Kadr z filmu „Cow Bambina". Fot. Maciek Albrecht

Podobnie jak Sroczyński, zadebiutował w bielskim Studiu Filmów Rysunkowych, najpierw jako autor opracowania plastycznego, m.in. do filmów: „Słodka przygoda” (1981) Józefa Byrdego i „Prometej show” (1981) Jana Hodera, następnie jako samodzielny reżyser i scenarzysta – niezwykle atrakcyjnymi plastycznie, skrzącymi się niebanalnym dowcipem – „Bajkami” (1981), w których zgrabnie trawestował znane bajkowe motywy. Debiutancki film przyniósł mu Wyróżnienie Honorowe w II Ogólnopolskim Konkursie Autorskiego Filmu Animowanego w Krakowie (1983). W tym samym roku nakręcił jeszcze żartobliwy blackout rysunkowy zatytułowany „Król” (1981), przygotował opracowanie plastyczne kolejnych filmów przeciwpożarowych z Prometejem w roli głównej, napisał dowcipny scenariusz do „Stefanka” (1982) Józefa Byrdego i… wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam zastał go wprowadzony w Polsce stan wojenny. W USA pracował m.in. przy realizacji inspirowanego twórczością Igora Strawińskiego pełnometrażowego filmu telewizyjnego „The Soldier’s Tale”, uhonorowanego nagrodą Emmy (1983). W 1992 założył na Brooklynie Studio Fabrika.


Kadr z filmu „Close to You". Fot. Maciek Albrecht

Albrecht uprawia różne gatunki animacji – od krótkich żartów („Bajki”, „Król”), poprzez wideoklipy (słynny Lennonowski „Imagine”, 2002), aż po dłuższe formy („Close to You", 1994). Dużą popularność przyniosła mu „Close to You” („Blisko siebie”), rozgrywająca się w realiach wielkiego miasta-molocha, utrzymana w konwencji melodramatu – wyraźnie inspirowana ekspresjonizmem ("Metropolis" Fritza Langa) – subtelna opowieść o dwojgu ludziach przeznaczonych dla siebie, niemogących się jednak spotkać (Nagroda PF DKF „Don Kichot” na XXXII MFFK w Krakowie). Warto dodać, że ten film powstał w koprodukcji amerykańsko-polskiej (autorem zdjęć był Tomasz Wolf, muzyki – Marek Wilczyński, a rysowali i animowali pracownicy krakowskiego Studia Filmów Animowanych). W 1997-98 przy współpracy krakowskich animatorów zrealizował Albrecht serial „Troubles, The Cat”. Po powrocie do USA przeniósł się do Easton w Pensylwanii, gdzie założył studio MaGiK, specjalizujące się w animacji klasycznej przeznaczonej dla dzieci, a sam artysta głównie poświęcił się pełnieniu funkcji producenta. Do tej pory studio MaGiK otrzymało cztery Nagrody Emmy za krótkie filmy dla HBO Family.


Kadr z film „Art Faces". Fot. Maciek Albrecht

Maciek Albrecht poza filmem animowanym zajmuje się także ilustrowaniem książek i rysunkiem prasowym (m.in. „Szpilki”, „Motor”, „Boston Globe”, „Business Week”, „The New Yorker Times”, „Rolling Stone”, „Time”).


Jerzy Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  14.12.2013
Zobacz również
"Jeż Jerzy" powalczy o nagrody w Hiszpanii
Oscary 2014 później
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll