PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Organizatorzy Planete Doc+ Film Festival zdradzają szczegóły programu tegorocznej 10. edycji imprezy.

Tegoroczna edycja festiwalu to dwa mocne polskie akcenty - "Sztuka znikania" Bartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, dokument twórców nominowanego do Oscara "Królika po berlińsku" oraz nowy film Macieja Drygasa "Abu Haraz". Widzowie będą mieli również okazję zobaczyć dokument o głośnej sprawie członkiń rosyjskiej grupy Pussy Riot. Ponadto w programie znalazły się m.in.: "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego, "Scena zbrodni" Joshuy Oppenheimera, "Strażnicy" Drora Moreha, "GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi" Jean-Paula Jauda, "Ogień 3D" Bruno Hullina, "Anton Corbijn. Na wylot" Klaartje Quirijns."Sztuka znikania" jest spojrzeniem na czasy PRL-u oczami haitańskiego szamana wudu, sprowadzonego do Polski przez Jerzego Grotowskiego. Czarownik postanawia zmienić bieg historii i - "zdjąć zły urok" z generała Jaruzelskiego, zamierzającego wprowadzić w Polsce stan wojenny. W "Abu Haraz" Maciej Drygas ukazuje losy mieszkańców małej miejscowości w Sudanie Północnym, przesiedlonych przymusowo z powodu budowy tamy na Nilu.

"Gwizdek" Grzegorza Zaricznego wygrał w konkursie filmów krótkometrażowych na tegorocznym festiwalu Sundance w USA, który jest najważniejszą na świecie imprezą poświęconą kinu niezależnemu. Film Zaricznego to
zrealizowany prostymi środkami dokumentalny portret wkraczającego w dorosłość mężczyzny. Bohaterem jest młody chłopak z miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej B-klasy.


 Kadr z filmu "Sztuka znikania". Fot. KFF

"Scena zbrodni" Oppenheimera, uhonorowana Nagrodą Publiczności na tegorocznym Berlinale, to według Wernera Herzoga "jeden z najważniejszych dokumentów ostatnich trzydziestu lat oraz jeden z najbardziej przerażających i surrealistycznych filmów dokumentalnych w ostatniej dekadzie". Oppenheimer przekonał dawnych indonezyjskich zbrodniarzy, żeby odegrali przed kamerą wydarzenia sprzed 50 lat.

"Pussy Riot. Modlitwa punka" to film o członkiniach rosyjskiej grupy punkrockowej. Maria Alochina, Nadieżda Tołokonnikowa i Jekatierina Samucewicz zostały skazane na dwa lata więzienia za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną", gdy w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela, najważniejszej świątyni prawosławnej Rosji, wykonały utwór "Bogurodzico, przegoń Putina".


Kadr z filmu "Gwizdek" , fot. Studio Munka

W filmie "Strażnicy" sześciu byłych szefów Mossadu wyjątkowo szczerze opowiada o izraelskiej wojnie z terroryzmem. "GMO. Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi" to z kolei, według organizatorów festiwalu, "wstrząsający dokument, ujawniający wyniki najnowszych badań nad GMO". "Ogień 3D" jest zapowiadany jako oszałamiający wizualnie spektakl kultowego kabaretu Crazy Horse w Paryżu, którego oprawę wizualną stworzył projektant mody Christian Louboutin.


Kadr z filmu "Anton Corbijn. Na wylot". Fot. materiały prasowe

Dokument "Anton Corbijn. Na wylot" jest intymnym portretem, pochodzącego z Holandii fotografa gwiazd, twórcy teledysków (m.in. dla zespołów U2 i Depeche Mode) oraz reżysera nagradzanego filmu fabularnego "Control" o liderze Joy Division Ianie Curtisie.

Jubileuszowa edycja festiwalu Planete Doc+ Film Festival odbędzie się w Warszawie w dniach 10-19 maja oraz we Wrocławiu w dniach 12-19 maja.
MR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2013
Zobacz również
Warsztaty prawne KIPA
Kino rosyjskie na Nowych Horyzontach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll