PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  20.03.2013
Organizatorzy 13. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu ujawnili założenia programowe kolejnej z sekcji tegorocznej imprezy. Na blok “Nowe Kino Rosji” złoży się 15 pokazów filmów z ostatniej dekady. Ponad połowa z nich będzie miała na festiwalu swoje polskie premiery.

Polskie premiery? Nowe kino rosyjskie? Po co robić taki program na Nowych Horyzontach, skoro filmy ze Wschodu regularnie goszczą na innych festiwalach, a od kilku lat istnieje ogólnopolska objazdowa impreza im tylko poświęcona? Przecież filmy takich reżyserów jak: Szachnazarow, Bałabanow, Uczitiel, Łungin, Zwiagincew można obejrzeć prawie na każdym festiwalu, a często są też dystrybuowane w polskich kinach. Ale nazwisk tych nie znajdziemy w programie wrocławskiego przeglądu, który opracowuje Jan Topolski w konsultacji z Jewgienijem Gusiatinskim (Rotterdam), Borysem Nielepo (Locarno) i Eleną Tworkowską (Sputnik). Nowe Horyzonty pokażą podziemne i radykalne filmy na pograniczu niezależnej muzyki, artystycznych kolektywów, wideo artu i performansu; filmy, powstające poza państwowym systemem i ostro rozliczające się ze współczesnością i historią.


 Kadr z filmu "Bipedalizm" Jewgienija Jufita. Fot. materiały prasowe

W centrum przeglądu będą stały produkcje multimedialnych grup, których w Rosji nigdy nie brakowało. W latach 80. powstał NOM (oficjalnie Nieformalny Związek Młodzieży, alternatywnie Niscy Odrażający Mężczyźni), który w ostatniej dekadzie nakręcił musicale z elementami horroru ("Pasieka") i science fiction ("Zwiednyj Wors"). Równie zasłużony jest twórca nekrorealizmu, Jewgienij Jufit, który eksploruje tajne archiwa ZSRR w wysmakowanej formie ("Bipedalizm"). W latach 90. zawiązała się grupa Alibaster, specjalizująca się w możliwie niskobudżetowych produkcjach gore / sf ("Kałabacha", "Jatinsotests") i Prowmyza poszukująca na gruncie wideo artu ("Wieczność"). Dekadę później zaczęli działać Swoi2000, a wśród nich Siergiej Łoban współpracujący z legendą sowieckiego undergroundu, muzykiem i aktorem Piotrem Mamonowem ("Pył", "Mamon-Loban", "Chapiteau Show"). Z najnowszych, niepokazywanych w Polsce filmów, w programie znajdą się m.in. "Ostatnia bajka Rity", oniryczna opowieść aktorki Renaty Litwinowej z muzyką Zemfiry oraz eksperymentalny projekt dokumentalny online "Rzeczywistość" koordynowany przez Pawła Kostomatowa, Aleksandra Rastorgujewa i Aleksieja Piwarowa.
MR
t-mobile nowe horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  20.03.2013
Zobacz również
Konopka, Drygas i Pussy Riot na Planete Doc+ Film Festival
"Demon" Marcina Wrony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll