PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  13.03.2013
Na kończącym się 13 marca międzynarodowym festiwalu One World w Pradze dokument Lidii Dudy "Uwikłani" otrzymał nagrodę za Najlepszą Reżyserię.

Członek jury, szkocki reżyser Sean McAllister, tak uzasadnił werdykt: „nagrodę przyznano za delikatne potraktowanie tematu pedofilii widzianej z obu stron problemu. Reżyserce udało się przekazać niezwykle silne przesłanie nawet bez pokazania twarzy bohaterów. Chcielibyśmy zwrócić również uwagę na ścieżkę dźwiękową filmu, która uzupełnia materiał wizualny i pozwala widzom lepiej przyjąć film o tak trudnym temacie”.


Lidia Duda, fot. KFF

"Uwikłani"
Lidii Dudy to portret dwóch mężczyzn. Bohater filmu był w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, jako nastolatek, dwukrotnie próbował zemścić się. Po wielu latach role odwróciły się: to pedofil obecnie jest ofiarą molestowanego wcześniej chłopca. Duda ukazuje trwającą dziewięć lat wzajemną zależność, również z perspektywy osób bliskich obu mężczyznom.

Dokument "Uwikłani" zostanie wyemitowany w TVP Kultura 27 marca (godz. 23.50) w ramach marcowych prezentacji filmów Lidii Dudy. Scenarzystka, autorka reportaży, filmów ma w swoim dorobku wiele znaczących dokumentów, m.in.: „Tu wódka jest Bogiem, a wiara nałogiem” (2001), „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” (2002), „U nas w Pietraszach” (2002), "Herkules" (2004), oraz seriali dokumentalnych „Tylko tato” i „Młode rekiny”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów o Prawach Człowieka One World w Pradze odbył się w tym roku po raz piętnasty. Od dwóch lat towarzyszy mu adresowane do branży filmowej wydarzenie East Doc Platform. W tym roku w programie znalazły się polskie projekty: w sekcji East European Forum zaprezentowano „Trans-reakcję” Sławomira Grunberga i Katki Reszke, „Wieloryba z Lorino”Macieja Cuske oraz „Trzy kobiety”Anny Jadowskiej, zaś w sekcji Doc Launch - „Efekt domina”Piotra Rosołowskiego i Elwiry Niewiery.

Najlepszym filmem tegorocznego One World International Human Rights Documentary Film Festival został The Act of Killing Duńczyka w reżyserii Joshui Oppenheimera. Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 4-13 marca 2013. Strona festiwalu: www.oneworld.cz.


MR
Polishdocs.pl
Ostatnia aktualizacja:  13.03.2013
Zobacz również
Mistrzowie francuskiego neobaroku na Nowych Horyzontach
Camerimage 2013: Nagroda za całokształt twórczości dla Idziaka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll