PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sławomir Idziak, jeden z najwybitniejszych operatorów filmowych świata, zostanie uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości podczas 21. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu Plus Camerimage, która odbędzie się w dniach 16-23 listopada 2013 roku w Bydgoszczy, będzie Sławomir Idziak - nie tylko wybitny autor operator filmowy, ale także reżyser, scenarzysta i ceniony pedagog. Już raz był nagrodzony podczas tej imprezy. W 2004 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za Wybitne Osiągnięcia w Sztuce Operatorskiej, w tym roku zostanie uhonorowany za całokształt twórczości. Z tej okazji poza retrospektywą filmów laureata, spotkaniami z widzami po wybranych seansach, zostanie wydany również album poświęcony jego życiu i twórczości.


Sławomir Idziak. Fot. SFP

W trakcie swojej czterdziestoletniej kariery Idziak nakręcił ponad siedemdziesiąt obrazów w kilkunastu krajach całego świata. Współpracował z tak wielkimi twórcami, jak: Ridley Scott, Michael Winterbottom, Andrew Niccol, Taylor Hackford oraz John Sayles. Tegoroczny laureat Nagrody za Całokształt Twórczości XXI edycji festiwalu Plus Camerimage jest współzałożycielem Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego oraz wykładowcą w wielu szkołach filmowych. Jest także pomysłodawcą projektu Film Spring Open (www.filmspringopen.eu), platformy internetowej służącej wymianie myśli i doświadczeń między twórcami filmowymi. W 2012 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Sławomir Idziak urodził się 25 stycznia 1945 w Katowicach. Jako operator zadebiutował w 1969 roku: najpierw zdobywał szlify jako asystent operatora oraz operator kamery w filmach Wojciecha Marczewskiego ("Podróżni jak inni"), Krzysztofa Zanussiego ("Góry o zmierzchu") czy Andrzeja Wajdy ("Wesele") . Jednocześnie próbował swoich sił w roli reżysera, tworząc cenione zarówno przez krytyków, jak i widzów filmy "Papierowy ptak", "Nauka latania" oraz "Seans".


Kadr z filmu "Krótki film o zabijaniu", fot. Camerimage

Pierwszy etap jego operatorskiej kariery stanowiły spotkania z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim oraz z Krzysztofem Kieślowskim, trzema wielkimi polskimi twórcami, których wizualny styl Idziak w dużej mierze współtworzył. Z pierwszym nakręcił "Dyrygenta". Z drugim zrobił aż czternaście filmów, a z trzecim stworzył sześć produkcji, w tym "Krótki film o zabijaniu" , " Podwójne życie Weroniki"  oraz "Trzy kolory. Niebieski" (nagroda na festiwalu w Wenecji, nominacja do Cezara), które ostatecznie stały się jego przepustką do światowej kariery.

W końcu o Idziaka upomniało się Hollywood i Polak miał okazje sprawdzić się jako autor zdjęć przy projektach artystycznych ("Gattaca – Szok przyszłości") oraz przy komercyjnym kinie akcji ("Dowód życia", "Helikopter w ogniu" – za ten drugi był nominowany do licznych nagród, w tym do Złotej Żaby, brytyjskiej BAFTA oraz Oscara). W okresie swoich największych międzynarodowych sukcesów nakręcił również: nominowaną do Złotej Żaby "Historię Liliany" (1996), "Ostatni wrzesień" (1999) oraz "Pragnę cię" (1998), za który zdobył także wyróżnienie na festiwalu w Berlinie. Ostatnim jego dużym projektem były zdjęcia do pierwszego polskiego filmu fabularnego kręconego w technologii 3D, "1920. Bitwa Warszawska", w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Sławomir Idziak jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

MR/MZ
Plus Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Lidia Duda z nagrodą za "Uwikłanych"
Nowa baśń
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll