PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
13 marca 2013 roku przypada 17. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców na świecie. Był i jest mistrzem dla wielu reżyserów europejskich. Pozostaje ulubionym twórcą milionów widzów. O życiu i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego przypomina łódzkie Muzeum Kinematografii.


W 2005 roku, dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Reżysera, Muzeum przygotowało ekspozycję „Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć”. Zagraniczne tournée wystawy rozpoczęło się w 2006 roku od prezentacji towarzyszącej Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Berlinale. Dotychczas oglądała ją publiczność kilkudziesięciu krajów na całym świecie, gościła między innymi we Włoszech, w Singapurze, Izraelu, Hiszpanii, Turcji, Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech i na Litwie, ostatnio w Serbii. Francuska wersja wystawy krąży do dziś po Francji. Komisarzami wystawy są Barbara Kurowska i Krystyna Zamysłowska, a autorem opracowania plastycznego Witold Wódka.


 


„Kieślowski w pigułce” - fragment ekspozycji. Fot. Muzeum Kinematografii

Fragment tej ekspozycji, nazywany przez kuratorów „Kieślowskim w pigułce”, jest prezentowany we wnętrzach Muzeum. Widzowie mogą poznać biografię i filmografię artysty, jego korzenie, edukację, studia w szkole filmowej oraz rodzinę, obejrzeć plansze poświęcone filmom „Bez końca" i „Trzy kolory. Niebieski”. Te właśnie tytuły wyświetli muzealne kino w dniach 12-13 marca 2013. Obydwa dotykają nieoczekiwanej śmierci najbliższych. W "Bez końca" (1984) mecenas Antoni Żyro wraca do domu po własnym pogrzebie i odtąd towarzyszyć będzie żyjącym, w metafizyczny sposób wpływając na materialną rzeczywistość. Jego żona, Urszula, nie potrafi odnaleźć się po jego śmierci. Bohaterką „Niebieskiego” (1993) jest Julia. W wypadku samochodowym straciła córeczkę i męża – światowej sławy kompozytora. Kobieta próbuje zapomnieć o tym, co się wydarzyło i rozpocząć nowe życie.

Kieślowski, tak jak jego bohaterowie, zmarł nieoczekiwanie. O szoku, jaki wywołała jego śmierć mówi Marcin Latałło, który był asystentem reżysera podczas realizacji „Podwójnego życia Weroniki”.

– Jego odejście odczułem jako zdradę. Z racji tego, że byłem w podobnym wieku, co mój ojciec – dla mnie przyjął trochę taką rolę. Strasznie przeżyłem jego śmierć, nie potrafiłem sobie poradzić z jego nieobecnością.

Emir Kusturica na wernisażu wystawy w Kustendorfie. Fot. Muzeum Kinematografii

Pamięć o Kieślowskim wciąż jest żywa także poza granicami Polski. Emir Kusturica podczas otwarcia wystawy poświęconej reżyserowi w Kustendorfie podkreśla wpływ polskiego artysty na kino światowe: – Jestem przekonany, że Kieślowski był najsilniejszym przedstawicielem kina europejskiego. I jeżeli wiele osób chce go naśladować lub podążyć wytyczoną przez niego drogą, to powiem, że był osobą niepowtarzalną i niedoścignioną. Dodaje także: – Spotkałem Kieślowskiego wiele razy i za każdym razem, gdy się widzieliśmy, miałem wrażenie, ze jestem bardzo blisko jego filmów, które są najlepszym kinem pochodzącym z tej części świata.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Nowy sezon "Spartakusa" już od soboty w HBO
Nancy Meyers reżyseruje dla Sony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll