PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Twórca „Linczu”, Krzysztof Łukaszewicz, pokaże podczas festiwalu FEBIOFEST w Pradze swój najnowszy film „Żywie Biełaruś!.

Najnowsze dzieło reżysera zostanie pokazane w konkursie New Europe obok takich produkcji, jak nagrodzone British Independent Film Award dla najlepszego filmu „Broken” czy uhonorowane statuetką Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie „Sister”. Na odbywającym się w tym roku po raz 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pradze oprócz reżysera pojawi się również Franak Wiaczorka, 24-letni bohater białoruskiej opozycji, którego losy zainspirowały twórców scenariusza filmu. "Żywie Biełaruś!" będzie reprezentował również Dźmitry Vinsent Papko, aktor i muzyk, grający w filmie rolę Wiaczorki u boku Karoliny Gruszki.


Kadr z filmu "Żywie Biełaruś!", reż. Krzysztof Łukaszewicz, fot. Kino Świat

"Żywie Biełaruś!" ukazuje losy czołowego białoruskiego opozycjonisty oraz realia kraju zmagającego się z dyktaturą Łukaszenki. Głównym bohaterem historii napisanej przez Krzysztofa Łukaszewicza i Franaka Wiaczorkę jest muzyk rockowy Miron. Otwarcie kontestuje restrykcyjny system prześladujący jego rodaków, zwłaszcza tych, którzy mają odwagę mówić po białorusku. Swoimi działaniami artysta naraża swój zespół na wpisanie na czarną listę, co oznacza zakaz publicznych występów. Sam krytykę władzy przypłaca przymusowym wcieleniem do wojska i ostrymi represjami ze strony dowódców. Zbulwersowany kolejnymi przejawami żołnierskiej fali, Miron wywołuje prawdziwą burzę w opozycyjnych mediach, prowadząc wraz ze swoją równie niepokorną dziewczyną Wierą dziennik internetowy, w którym ujawnia najbardziej mroczne strony życia w koszarach. Gdy jego wpisy powodują internetową rewolucję, władze postanawiają uderzyć niezłomnego buntownika w jego najczulszy punkt.

Odtwórca głównej roli, Dźmitry Papko, w Polsce zasłynął z występu pod pseudonimem Vinsent na koncercie „Solidarni z Białorusią”. W filmie partneruje mu Karolina Gruszka, jedna z najzdolniejszych i najpopularniejszych polskich aktorek młodego pokolenia. Film trafi do polskich kin 19 kwietnia 2013.


Karolina Gruszka w roli Wiery w filmie "Żywie Biełaruś!", fot. Kino Świat

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pradze FEBIOFEST, odbywający się w tym roku w dniach 14-22 marca, powstał w 1993 roku przez zajmującą się produkcjami filmowymi i telewizyjnymi firmę FEBIO. Początkowo był to pozbawiony budżetu projekt skupiający garstkę przyjaciół i fanów kina. W kolejnych latach urósł do rangi jednego z największych festiwali filmowych w Czechach. Gościli na nim m.in.: Roman Polański, Wim Wenders, Agnieszka Holland, Peter Weir, Mike Leigh czy Nanni Moretti. Mimo swojego rozgłosu i 20 lat doświadczeń FEBIOFEST nie zapomniał o przyświecających mu na początku ideach, aby być niezwykle przyjaznym widowni świętem kina. Więcej informacji o festiwalu: www.febiofest.cz.

MR
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2013
Zobacz również
[wideo] Zwiastun "Dnia kobiet"
60 polskich animacji na festiwalu O!PLA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll