PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.02.2013
W sobotę, w ramach Syberyjskiego Wieczoru Filmowego, w stołecznym kinie Kultura odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Józefa Gębskiego "Zbrodnia na Kołymie".

Syberyjski Wieczór Filmowy rozpocznie się 9 lutego 2013 roku o godz. 19. Zostanie na nim pokazany, zrealizowany w 1993 roku, trzyczęściowy cykl dokumentalny "Zbrodnia na Kołymie". - Składają się nań "Gorączka chleba", "Gorączka złota" i "Gorączka uranu". Każda część trwa ok. 25 minut. Jest to opowieść o życiu i losach Polaków i Rosjan, którzy od lat 30. do 50. starali się przetrwać na dalekiej Syberii, pracując m. in.w kołymskich kopalniach srebra, ołowiu oraz przede wszystkim złota i uranu - wspomina w rozmowie z serwisem PortalFilmowy.pl Józef Gębski. Przygotowując się do tego filmu pod koniec lat 80. reżyser dotarł m. in. do dwóch kobiet, żyjących już wówczas w Polsce, które przeżyły ten trudny czas na Kołymie. Stały się głównymi bohaterkami pierwszego odcinka całego cyklu ("Gorączka chleba"). Poradziły też dokumentaliście, gdzie powinien pojechać i z kim spotkać. - Proponowałem im, żeby pojechały tam z naszą ekipą filmową, ale nie chciały. Były już w podeszłym wieku - opowiada Gębski. Po projekcji "Zbrodni na Kołymie" odbędzie się spotkanie z udziałem reżysera. Poprowadzi je Marek Drążewski, przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP.


Józef Gębski. Fot. SFP.
 
Syberyjski Wieczór Filmowy stanowi jedną z wielu imprez, które w dniach 9-10 luty br. odbędą się w ramach kampanii edukacyjnej "10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach". - Jej celem jest propagowanie w społecznej świadomości pamięci o Sybirakach i masowych deportacjach na Wschód, z których pierwsza miała miejsce 10 lutego 1940 r., tej ważnej dla nas "dacie-kluczu". Zależy nam, by dotrzeć do osób z różnych środowisk i w różnym wieku, by zainteresować ich tym tematem - powiedziała Aneta Hoffmann, dyrektor Fundacji Kresy-Syberia. Do wspomnianej "daty-klucz" oraz wywózki naszych rodaków za wschodnią granicę odnosił się również słynny film Andrzeja Wajdy pt. "Katyń", Natomiast 22 lutego br. do kin wejdzie najnowszy film Janusza Zaorskiego "Syberiada polska".

W ramach kampanii "10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach", oprócz Syberyjskiego Wieczoru Filmowego, zaplanowano też m.in. wystawy, spotkania, relacje świadków na żywo i nagrane wcześniej przez Fundację lub inne organizacje, warsztaty edukacyjne czy konkursy dla młodzieży. - Staramy się tym tematem w różny sposób zainteresować. Kampania z reguły ma temat przewodni. W tym roku organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na powojenne rozproszenie Sybiraków po całym świecie. Pokazać, że nie tylko ci, którzy wrócili do Polski są Sybirakami, ale też osoby wywożone w latach 30. czy 40. i nadal mieszkające na terenie b. ZSRR oraz ci, którzy wyszli z Armią Andersa i z reguły nie wrócili do Polski. Fundacja ma już nagranych 700 relacji Sybiraków, wybrane umieściliśmy na stronie kampanii, by pokazać różnorodność ich losów - opowiadała Hoffmann.

Fundacja Kresy-Syberia organizuje kampanię "10 luty 1940 - Pamiętajmy o Sybirakach" już trzeci raz z rzędu. Szczegółowy program wydarzeń znajduje się TUTAJ.

MZ
FundacjaKresy-Syberia/ PAP
Ostatnia aktualizacja:  9.02.2013
Zobacz również
Warsztaty dziennikarstwa filmowego w Centrum Myśli Jana Pawła II
[Wideo] Kochano ją w Polsce, ZSRR i we Włoszech, teraz TVP przybliży jej życie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll