PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  7.02.2013
Plac Poczdamski, jedno z najruchliwszych i najżywszych miejsc w centrum niemieckiej stolicy, żyje dziś oczekiwaniem na najważniejsze filmowe wydarzenie tej zimy: otwarcie 63. edycji Berlinale.

Czerwony dywan leżący u stóp Berlinale Palast wypełni się dziś największymi gwiazdami ekranu, a w salach dwudziestu dwóch kin w całym mieście przez najbliższe dziesięć dni dominować będzie festiwalowy repertuar. Ze wszystkich tytułów Berlinale najgorętsze są oczywiście te konkursowe, które oceni siedmioosobowe jury pod przewodnictwem hongkońskiego mistrza ekranu, Wonga Kar-waia. U boku twórcy „Chungking Express” (1994) zasiądą: duńska laureatka Oscara Susanne Bier, znakomita amerykańska operatorka Ellen Kuras, irańska artystka Shirin Neshat, jedna z pionierek greckiej nowej fali Athina Rachel Tsangari oraz amerykańska gwiazda Tim Robbins i niemiecki mistrz realizmu Andreas Dresen.


Juliette Binoche jako Camille Claudel". Fot. Berlinale

O Złotego Niedźwiedzia walczyć będzie dziewiętnaście obrazów, reprezentujących rozmaite podejścia autorów do sztuki filmowej i zarazem różne wizje rzeczywistości. Obok opowiedzianej w chłodnych barwach biografii doświadczonego filmowca Brunona Dumonta „Camille Claudel” (z Juliette Binoche w tytułowej roli!) znajdziemy w konkursowej sekcji rozgrzany słońcem obraz z Republiki Południowej Afryki – film „Layla Fourie”, za którą stoi obiecująca młoda autorka, Pia Marais. Z ascetycznym obrazem "Raj: Nadzieja", dopełniającym ponurą trylogię Ulricha Seidla, sąsiadować będzie tętniąca młodzieńczą energią niezależna produkcja "The Necessary Death of Charlie Countryman" Fredrika Bonda. Do najgoręcej oczekiwanych tytułów berlińskiego konkursu należą też z pewnością nowe obrazy Gusa Van Santa, Stevena Soderbergha oraz znajdującego się w areszcie domowym irańskiego mistrza kina, Jafara Panahiego.


Kadr z filmu „W imię..." Małgośki Szumowskiej. Fot. Berlinale

Na tegorocznym Berlinale nie zabraknie także polskich akcentów. O najwyższą nagrodę powalczy Małgośka Szumowska filmem „W imię…”, współczesną opowieścią o żyjącym na prowincji księdzu, który ukrywa skomplikowaną przeszłość. Światową premierę obrazu oprócz reżyserki uświetnią swoją obecnością występujący w nim aktorzy: Andrzej Chyra, Mateusz Kościukiewicz i Maja Ostaszewska. „W imię…” to trzecie dzieło w dorobku Szumowskiej prezentowane na festiwalu w Berlinie. Dwa poprzednie znalazły się w sekcji Panorama: „Ono” w 2005 i „Sponsoring” w 2012 roku. "Bejbi Blues", czyli następca „Galerianek” trafił do działu Generation 14plus.

Drugi pełnometrażowy film w dorobku Katarzyny Rosłaniec sama realizatorka nazywa „modowym wideoblogiem”. Jego bohaterką jest nastolatka, która decyduje się na urodzenie dziecka jako dopełnienie nowoczesnego image’u. W "Bejbi Blues" grają między innymi: Magdalena Berus, Nikodem Rozbicki i Magdalena Boczarska. Ciekawym polskim akcentem będzie również zakwalifikowana do sekcji Forum niemiecko-polska koprodukcja „Sieniawka” Marcina Malaszczaka. Ponadto na berlińskim European Film Market po raz kolejny stanie polskie stoisko. Jego pracownicy służyć będą wszechstronną informacją na temat naszego rynku filmowego dla zainteresowanych współpracą producentów, dystrybutorów oraz festiwalowych selekcjonerów z całego świata.

63. Międzynarodowy Festiwal Filmowy potrwa do 17 lutego. Portalfilmowy.pl będzie codziennie publikować relacje z Konkursu Głównego i sekcji towarzyszących. Szczegółowe informacje na temat bieżącej edycji można znaleźć także na oficjalnej stronie imprezy.


Magdalena Bartczak, Ewa Szponar
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.02.2013
Zobacz również
Joanna Kulig: jestem zachwycona jej talentem
Jane Campion oceni filmy w Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll