PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.02.2013
Pod koniec stycznia w Brazylii przebywała delegacja kinematografii polskiej, która uczestniczyła w prowadzonych przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Monikę Smoleń rozmowach na temat organizacji w 2016 Roku Kultury Polskiej w Brazylii. W składzie delegacji obok Agnieszki Odorowicz, dyrektor PISF, znaleźli się Jacek Bromski, prezes SFP, Greg Zgliński oraz Wojciech Lepianka..

Wizyta połączona była z przeglądem polskich filmów. W Brasilii i Rio de Janeiro pokazano entuzjastycznie przyjęte "Uwikłanie" Jacka Bromskiego, "Wymyk" Grega Zglińskiego oraz "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego (według scenariusza napisanego wspólnie z Wojciechem Lepianką). Reakcja widzów stała się dla opiniotwórczego dziennika „O globo” okazją do refleksji na temat polskiej kinematografii.


Kadr z filmu „Uwikłanie". Fot. ITI Cinema

Rodrigo Fonseca podkreśla: „Polskiej kino ma dobrą passę, powstaje tam coraz więcej ciekawych tytułów. Z jednej strony warto docenić kunszt i dzieła znanych i nagradzanych na świecie reżyserów jak Andrzej Wajda czy Roman Polański, z drugiej trzeba pochwalić młodsze pokolenie polskich filmowców, które ma świeże spojrzenie na historię narodu oraz sięga po tematy trudne i różnorodne”. Jakkolwiek przegląd ujawnił potencjał polskiego kina, Fonseca zachęca do czekania na „Wałęsę” Andrzeja Wajdy, o którym dziennikarz pisze jako o jednym z najambitniejszych projektów twórcy „Człowieka z marmuru”. Na łamach dziennika wypowiedziała się także Agnieszka Odorowicz, która mówiąc o polskim kinie, podkreśliła gotowość naszej kinematografii do koprodukcji, a także podkreśliła tradycje polskiej animacji, które podtrzymują takie filmy jako "Paths of Hate" Damiana Nenowa czy oscarowy "Piotruś i wilk".


Kadr z filmu "Mój rower". Fot. ITI Cinema

Równie życzliwy materiał ukazał się na łamach wychodzącego w Brasilii „Correiro Brazilense”. Kuratorka przeglądu Magda Materna, komentując zainteresowanie polskim kinem powiedziała: „Staraliśmy się dobrać filmy powszechnie zrozumiałe i o uniwersalnym przesłaniu”.

Jednocześnie w Brazylii trwa od września 2012 roku już szósty Festiwal Kina Polskiego w Brazylii, wędrujący po najważniejszych brazylijskich ośrodkach kultury - od Kurytyby i Rio de Janeiro poprzez Sao Paulo, Brasilię i Manaus, po Belo Horizonte i Salvador. W ramach festiwalu prezentowane są filmy: "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka, "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego, "Zero" Pawła Borowskiego, "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego oraz „Wszystko co kocham” Jacka Borucha. Przegląd zakończy się w marcu, jego organizatorem jest Ambasada RP w Brazylii oraz Agencja Promocji Manana przy współpracy z partnerami lokalnymi. Festiwal jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


MR/KJZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.02.2013
Zobacz również
Jakub Gierszał: kluczowym motywem jest woda
Trwa jeszcze nabór filmów na 53. Krakowski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll