PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  31.01.2013
Adam Sikora znalazł się w gronie 10 najbardziej interesujących światowych operatorów prestiżowego magazynu Variety.

Polski operator kojarzony był dotychczas ze współpracy z polskimi twórcami, takimi jak: Lech Majewski, Agnieszka Glińska czy Laco Adamik, zaczynał jako autor zdjęć do dokumentów, spektakli Teatru Telewizji. Niegdyś kojarzony głównie z kameralnymi projektami, dziś coraz częściej pracuje przy dużych międzynarodowych produkcjach. Nie rezygnuje jednak z realizacji autorskich pomysłów.

Iain Blair, autor zestawienia, docenił przede wszystkim wrażliwość polskiego operatora, malarskość jego zdjęć oraz niezwykłe wykorzystanie światła. Jak pisze Blair wydaje się to naturalne, w końcu zanim Adam Sikora poszedł do łódzkiej filmówki, którą Polak opisuje jako „wielką szkołę wielkich nauczycieli”, studiował malarstwo. "Na początku malowałem i bardzo mnie to pochłaniało. Nie potrafiłem robić tego dobrze, dlatego zająłem się fotografią, wydawało mi się to łatwiejsze. Chciałem studiować fotografię, ale wówczas nie było w Polsce szkoły fotograficznej, pozostawała operatorka. Zacząłem studiować na wydziale operatorskim, chociaż nie miałem żadnych predyspozycji. Film jest strukturą dynamiczną, opisem świata w ruchu, to obce medium... Nie wiem, czy kiedyś je zrozumiem, bo dążę nieustannie do obrazu zastygłego - malarskiego lub fotograficznego. Moje filmy są prawie nieruchome" - mówi Sikora.

Adam Sikora, fot. Rafał Pawłowski

"Dla mnie, zdjęcia to nie tylko piękno, ale także sens." – mówi Sikora. Wśród swoich mistrzów Polak zawsze wymienia jedno nazwisko „Sven Nykvist, dla mnie jest geniuszem światła, jest absolutnym mistrzem i osobą, która pierwsza mnie zainspirowała i który zawsze inspiruje mnie przy kolejnych ujęciach."

Variety przywołuje początki filmowej drogi Polaka, który zaczynał od pracy w telewizji w podwójnej roli – operatora i reżysera. Przełomem w jego karierze było spotkanie z Lechem Majewskim, z którym Sikora do dziś tworzy zgrany tandem. Współpracę z reżyserem rozpoczął w 1999 przy filmie "Wojaczek", kolejny był "Angelus", za zdjęcia do którego został nagrodzony Srebrną Żabą. Ogromnym sukcesem okazał się  "Młyn i krzyż" zainspirowany obrazem Pietera Bruegela, przy którym Sikora pracował również z Lechem Majewskim. Obraz został uhonorowany polskimi Orłami i Złotymi Lwami, a Sikora nominowany był do Złotej Żaby w konkursie Camerimage.

Innym polskim reżyserem, który docenił operatorski kunszt Sikory jest Jerzy Skolimowski. Po raz pierwszy panowie spotkali się na planie "Czterech nocy z Anną". Adam Sikora wspomina, że kiedy Skolimowski pierwszy raz do niego zadzwonił, myślał że to żart. – „Szybko się jednak zorientowałem, że rozmowa jest poważna. Pan Jerzy wrócił po latach do Polski i szukał operatora”. Kolejny obraz czyli nagrodzony w Polsce i na świecie "Essential Killing", Skolimowski również zrealizował we współpracy z Adamem Sikorą.

Ostatnio Polak pracował przy utrzymanym w klimacie noir czeskim kandydacie do Oscara „W cieniu” w reżyserii Davida Ondříčka. Za zdjęcia do tego filmu został wyróżniony przez Stowarzyszenie Czeskich Krytyków Filmowych.

Mimo ogromu pracy, Adam Sikora stara się realizować własne projekty. W 2011 roku do kina trafił dramat "Ewa" w jego reżyserii. Film nagrodzono na Festiwalu Nowe Horyzonty za najlepszy debiut. Obecnie trwają przygotowania do pracy nad nowym filmem -  "Miłość w mieście ogrodów", do którego zdjęcia rusza latem, a który wyreżyseruje Sikora.

W zeszłym roku w identycznym zestawieniu Variety wyróżniło Jolantę Dylewską,.

MR
http://www.variety.com/features/10towatch-cinematographers/
Ostatnia aktualizacja:  31.01.2013
Zobacz również
Magdalena Berus o roli w filmie "Nieulotne"
TVP HD: Polski thriller w 3D na antenie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll