PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Związek Artystów Scen Polskich szuka osób, które chcą zostać mieszkańcami Domu Artystów Weteranów w Skolimowie. Placówka ma finansowe kłopoty, dlatego otwiera się także dla tych, którzy nie są artystami ani członkami ZASP.

Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie - uzdrowiskowej miejscowości położonej 25 km od  centrum Warszawy - jest własnością ZASP-u. Został wybudowany z inicjatywy aktora Antoniego Bednarczyka w roku 1927 ze składek członków ZASP i darowizn miłośników teatru, z myślą o samotnych emerytowanych artystach. Do II wojny światowej pełnił także funkcję schroniska dla aktorów pozostających w trudnej sytuacji życiowej. Był dotowany po wojnie przez ministerstwo kultury i wspomagany finansami zdobytymi przez kwesty, aukcje, przedstawienia, koncerty.


Dom Aktora Weterana w Skolimowie, fot. ZASP

W Skolimowie mieszkają emerytowani aktorzy, tancerze, śpiewacy, reżyserzy, suflerzy czy inspicjenci. Każdy pensjonariusz ma osobny pokój, który może zapełnić własnymi meblami i pamiątkami; są także mieszkania dla małżeństw, wyposażone w aneksy kuchenne i łazienki. Dom jest otwarty dla środowiska artystycznego z całej Polski; w długiej historii tej placówki jego mieszkańcami byli m.in. Stefania Grodzieńska, Irena Kwiatkowska, Danuta Rinn, Adolf Dymsza, Mieczysław Jahoda.

Placówka zmaga się jednak z coraz większymi trudnościami finansowymi. W Domu Artystów Weteranów w Skolimowie mieszka ponad 40 osób, ale miejsc w Skolimowie jest w sumie 50.  Brak pensjonariuszy pociąga za sobą trudności z wyrównaniem budżetu DAW. W dodatku z roku na rok ubywa darczyńców, a resort kultury od lat nie wpiera już domu w Skolimowie. - Mamy tylko tzw. moralne poparcie ze strony ministerstwa kultury w postaci reprezentacji ministra Bogdana Zdrojewskiego na ważnych uroczystościach w Skolimowie - mówi prezes ZASP Olgierd Łukaszewicz.

Dlatego kilka tygodni temu zarząd ZASP uchwalił, że pięć miejsc w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie będzie miało charakter komercyjny - może wykupić je każda osoba kwalifikująca się do domu opieki społecznej, która jest w stanie opłacić pobyt w Skolimowie.

Koszt utrzymania mieszkańca w Skolimowie wynosi ponad 4 tys. zł miesięcznie. W ciągu roku ZASP potrzebuje na działalność Skolimowa ponad 2,5 miliona złotych. Każdy pensjonariusz wpłaca co miesiąc 70 procent swoich dochodów. W sumie opłaty wnoszone przez mieszkańców za pobyt w Skolimowie wynoszą rocznie około 600 tysięcy złotych, konieczne jest więc dodatkowe źródła finansowania działalności DAW.

- Jeżeli ktoś niezwiązany bezpośrednio z ZASP-em czy działalnością artystyczną będzie chciał spędzić jesień życia w Skolimowie, to może zgłosić swoją kandydaturę. Chcemy otworzyć furtkę dla osób, które chcą być mieszkańcem Skolimowa i są w stanie samodzielnie opłacić koszty swojego pobytu - tłumaczy dyrektor generalny biura ZASP Andrzej Gajewski.

RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  24.01.2013
Zobacz również
[FOTO] Londyńska premiera "Sępa"
Premiera filmu o katastrofie smoleńskiej w National Geographic
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll