PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.01.2013

- Po premierze "Wodzireja" częściej otrzymywałem propozycje prowadzenia zabaw, niż kolejnych ról filmowych - mówił Jerzy Stuhr podczas uroczystego pokazu zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Wodzirej" w reżyserii Feliksa Falka. Organizatorami premiery byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra i Kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.

Feliks Falk, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

"Wodzirej". Polska lat 70. dla Lutka Danielaka, prowincjonalnego konferansjera, poprowadzenie balu z okazji otwarcia nowego hotelu oznacza zawodowy awans, przeskok do wyższej ligi. Jego atutem na tle starszych i bardziej doświadczonych kolegów jest wiek, zwłaszcza, że pomoc obiecuje stawiający na młodych dyrektor domu kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia pozbyć się konkurencji. Czy cel uświęca wszelkie środki?

 Feliks Falk i Jerzy Stuhr, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

- Ta rekonstrukcja stała się dla mnie pretekstem do sentymentalnej podróży. Do czasów Zespołu X, do czasów inspirujących rozmów o filmie, do czasów pracy z niezwykłymi ludźmi: Andrzejem Wajdą, Jerzym Stuhrem, Edwardem Kłosińskim, Sławą Kwaśniewską i Michałem Tarkowskim. Każda scena "Wodzireja" była wielkim wyzwaniem i jednocześnie wspaniałą zabawą - mówił Feliks Falk.


Jerzy Stuhr, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

Jerzy Stuhr przypomniał, że w budowaniu roli bardzo pomógł mu Andrzej Wajda, dając jedną prostą uwagę. - Musisz biegać. Gdybyś się zatrzymał, to byś pomyślał i pewnie nie zrobiłbyś tych wszystkich świństw. Dlatego musisz biegać - mówił twórca roli Lutka Danielaka, wybornie parodiując sposób mówienia Andrzeja Wajdy. Feliks Falk dodał, że ów pęd od początku był wpisany w postać Lutka. - To właśnie z tego powodu chciałem żeby bohater grany przez Stuhra praktycznie nie zdejmował kożucha. On miał być w ciągłym ruchu - dodał reżyser "Wodzireja".


Jerzy Stuhr i Michał Tarkowski, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

Podczas zdjęć twórcy zorientowali się, że planowane początkowo zakończenie nie jest wystarczająco intensywne. - Wtedy z pomocą przyszedł Edward Kłosiński, który zasugerował, że w finale Lutkowi, za te wszystkie niegodziwości, ktoś powinien w końcu porządnie przylutować. No i padło na mnie - wspominał Michał Tarkowski, twórca roli Romka Hawałki.

Twórcy "Wodzireja", fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Wodzirej" odbyła się 14 stycznia 2013 w kinie Kultura w Warszawie, należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym projektu Kino RP.

 

 

Grzegorz Wojtowicz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.01.2013
Zobacz również
Zwiastun "Układu zamkniętego"
Styczniowy numer miesięcznika „KINO”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll