PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.01.2013

Chłopak z Teksasu, który marzył o karierze prawniczej, a stał się jednym z najpopularniejszych, filmowych łamaczy kobiecych serc. W „Pokusie” gra, dla odmiany, żądnego sławy i kasy dziennikarza śledczego…

 

Matthew McConaughey studiował prawo i reżyserię, a został jednym z najbardziej znanych amerykańskich aktorów filmowych. Wiedza prawnicza nie poszła jednak na marne. W połączeniu z roczną praktyką w kancelarii adwokackiej pomogła mu w brawurowym wcieleniu się w rolę adwokata Jake’a Brigance’a  w ekranizacji bestsellerowej powieści Johna Grishama "Czas zabijania", którą wyreżyserował Joel Schumacher. Film przyniósł mu nagrodę MTV Movie Award w kategorii na najbardziej obiecujący debiut aktorski. Potem z powodzeniem zagrał m. in. Rogera Baldwina, prawnika z Filadelfii, w dramacie historycznym "Amistad" Stevena Spielberga, do którego zdjęcia realizował Janusz Kamiński, Palmera Jossa ( fanatycznego teologa New Age) w „Kontrakcie” Roberta Zemeckisa czy też płk. Andrew Tylera, członka załogi łodzi podwodnej, w dramacie wojennym "U-571" Jonathana Mostowa.

 

Matthew McConaughey w "Czasie zabijania". Fot. Camerimage.


Jego filmowy wizerunek ukształtowały jednak nie role prawników czy wojskowych, ale postaci przystojniaków, którzy z wdziękiem i humorem kochają piękne kobiety. W ciągu kilku lat stał się, obok Hugh Granta, najbardziej pożądanym przez widzów (i producentów filmowych)  bohaterem komedii romantycznych. Zaczęło się od roli dr. Stevena Jamesa w "Powiedz tak" Adama Shankmana, w której smolił cholewki do Jennifer Lopez. Potem przyszła kolej na "Jak stracić chłopaka w 10 dni" Donalda Petrie, gdzie zagrał wespół z Kate Hudson oraz na ”Miłość na zamówienie” Toma Deya, gdzie tworzył uczuciowy tandem z Sarą Jessicą Parker. Nie mniej kusząco wyglądało jego ówczesne życie prywatne. Jego partnerkami życiowymi były m.in. Patricia Arquette, Sandra Bullock oraz Penelope Cruz, z którą spotkał się również na planie „Sahary”, będącej luźną ekranizacją powieści Clive’a Cusslera pod tym samym tytułem. Kostiumy do tego obrazu przygotowała Anna Biedrzycka-Sheppard.

 

Matthew McConaughey w thrillerze "Pokusa". Fot. Monolith Films
 


Przed nami premiera „Pokusy” w reżyserii Lee Danielsa, najnowszego filmu z udziałem Matthew McConaugheya, w którym wyłamuje się ze swego wizerunku kochanka-romantyka. Tym razem przenosi się w lata 60. XX wieku i przeistacza w Warda Jansena, dziennikarza śledczego, który razem ze swoim wspólnikiem, w pogoni za popularnością i pieniędzmi, postanawia odkryć okrutną, kryminalną  tajemnicę pewnego sennego amerykańskiego miasteczka… Film  pokazano po raz pierwszy na tegorocznym MFF w Cannes.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.01.2013
Zobacz również
PISF: Większe dofinansowanie dla filmów animowanych
"Bejbi Blues" - konferencja prasowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll