PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  3.01.2013
5 stycznia w Kopalni Soli "Wieliczka" ruszają zdjęcia do polsko-norweskiej koprodukcji "Sól". Film jest międzynarodowym projektem artystycznym w reżyserii Norweżki Marii Lloyd.

"Sól" to osadzona w roku 1910 historia dziewczynki o imieniu Vilde (Celena Octavia), która dorasta w zamku z piasku, należącym do jej rodziców (Sian Webber i Colin Maclean). Bohaterka postrzega świat ze swojej dziecięcej perspektywy - świat piękny i magiczny. Jednak pewnego dnia Vilde zaczyna obserwować powolny proces krystalizowania się swoich rodziców w figury solne. Gdy Vilde staje się nastolatką (gra ją już Ingvild Rognmo), zauważa i u siebie rozpoczęcie tego procesu. Chcąc nie poddać się tej przemianie i uniknąć losu rodziców, dziewczyna opuszcza zamek i odbywa podróż w celu odnalezienia swojej własnej drogi życiowej.


"Sól", Fot. No Sugar Films
Film będzie kręcony łączoną, nowatorską techniką gry aktorskiej, tańca, efektów specjalnych i teatru kukiełkowego. Konwencja animacji poklatkowej ma być nawiązaniem do estetyki kina i fotografii z początku wieku. Stąd wśród inspiracji dla projektu wymieniani są tacy twórcy, jak Jan Švankmajer, komponujący animację poklatkową z sekwencjami filmowymi na żywo, Michel Gondry, który w swoich teledyskach i filmach wykorzystuje tradycyjne materiały i techniki animacji, łącząc je z technikami cyfrowymi oraz twórczość Pascala Beasa.

Główna część filmu będzie kręcona w Kopalni Soli "Wieliczka". ujęcia będą pokazywały miejsca znane z trasy turystycznej kopalni (kaplicę św. Kingi, kaplicę św. Antoniego czy komorę Weimar), ale nie tylko - dzięki wspołpracy z Kopalnią oraz udzielonemu przez nią wsparciu, zdjęcia ukażą nam przestrzenie mniej znane, lecz równie magiczne i zachwycające.  - Kopalnia Soli w Wieliczce była głównym źródłem inspiracji podczas rozwijania tego projektu oraz pisania scenariusza. Tajemnica kryształów solnych fascynowała mnie od lat, w historii wykorzystujemy proces krystalizacji jako metaforę emocji dziejących się wewnątrz struktury rodzinnej - mówi o filmie reżyserka Maria Lloyd.

Film powstaje na bazie współpracy między trzema krajami - Polską, Norwegi oraz Wielką Brytanią. Norweski wkład to - oprócz podjęcia roli scenarzystki i reżyserki przez Marię Lloyd - zdjęcia, których autorem jest uznany operator Harald Paalgard. Obsada aktorska pochodzi z Anglii. Za animację kostiumów będzie odpowiedzialny Rick Marr (pracował przy filmach Terry'ego Gilliama oraz Stevena Spielberga). Polskim koproducentem jest firma Plesnar & Krauss FILMS, specjalizująca się w ambitnych koprodukcjach międzynarodowych. Z ramienia Norwegów występują firmy producenckie Medieoperatorene oraz Aurora Films. Producentem liniowym filmu jest polska firma No Sugar Films. Postprodukcja zaś odbędzie się w Wielkiej Brytanii, a muzykę do filmu skomponuje brytyjsko-polska kompozytorka Sophie Poznansky. Praca nad filmem rozkłada się więc niezwykle równomiernie - trzy kraje w takim samym stopniu zaangażowane są w proces powstawania i rozpowszechniania dzieła.  
TA
Portalfilmowy.pl/No Sugar Films
Ostatnia aktualizacja:  5.01.2013
Zobacz również
TVP Kultura uczy "Sztuki czytania"
Zmarł Tadeusz Paradowicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll