PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pięcioro aktorów, którzy nie ukończyli 35. roku życia, powalczy o Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego. Jej 50. laureat(ka) zostanie ogłoszony już 21 stycznia podczas gali w stołecznym kinie Iluzjon.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego wręczana jest z przerwami od 1969 roku. - Jej pomysłodawczynią jest Wiesława Czapińska, która przyjaźniła się ze Zbigniewem Cybulskim. Po śmierci aktora nakłoniła redakcję "Ekranu" do ustanowienia tej nagrody. Pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W tym roku poznamy 50. zwycięzcę tej nagrody - mówi Jacek Cegiełka, prezes Fundacji Kino, która wybiera kapitułę nominującą kandydatów do ww. nagrody. W jej skład wchodzą: Jacek Bromski, Jan Englert, Krystyna Janda, Bożena Janicka, Maja Komorowska, Agnieszka Odorowicz, Piotr Reisch, Witold Sobociński, Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Piotr Wojciechowski, Jerzy Wójcik, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Piotr Zygo.- Trudno powiedzieć coś nowego o Zbigniewie Cybulskim. Każdy z nas widział filmy z jego udziałem. Każdy z nas się na nich wychował. Każdy pamięta jego jeansy, jego kurtkę i okulary. Mówimy o kimś, kto jest największą gwiazdą naszego kina. Bardzo podobała mi się jego rola w filmie "Giuseppe w Warszawie", bo tam pokazuje całą swoją czułość - wspominał podczas dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Głowacki, nominowany po raz drugi do tej nagrody. Sześć lat temu za rolę w "Odzie do radości", tym razem za grę w filmie "80 milionów" Waldemara Krzystka.


Joanna Kulig i Piotr Głowacki. Fot. Zoom Fundacja Kino.

 - Pamiętam go z filmu "Popiół i diament". Podoba mi się jego tajemniczość, to że jest taki nieobecny, no i że ukończył tę samą szkołę teatralną, co ja - dodała Joanna Kulig, absolwentka krakowskiej PWST, nominowana za rolę w "Sponsoringu" Małgorzaty Szumowskiej.

Do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego zostali również nominowani:
- Agnieszka Grochowska (po raz czwarty), tym razem za role w filmach: "W ciemności" Agnieszki Holland oraz "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego
- Marcin Kowalczyk za rolę w filmie "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida
- Julia Kijowska za rolę w filmie "W ciemności".

W 2013 roku poznamy tylko laureata jury. Z uwagi na okrągłą liczbę zwycięzców (50), organizatorzy zdecydowali, że tym razem nie zostanie przyznana nagroda publiczności.

Organizatorem nagrody jest Fundacja Kino (wydawca miesięcznika "Kino"), a jej partnerami: Kino Polska, Filmoteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.


Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  3.01.2013
Zobacz również
"Variety" pisze o "Wirtualnej wojnie"
Zmarła Teresa Torańska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll