PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

Magazyn "Forbes" ogłosił listę najlepiej zarabiających gwiazd mijających 12 miesięcy. Na szczyt zestawienia trafił Robert Downey Jr.

Robert Downey Jr. kilka lat temu postawił na hollywoodzkie superprodukcje, co okazało się trafną decyzją, w każdym razie pod względem finansowym. Dziennikarze magazynu "Forbes", w oparciu o amerykański box office, doszli do wniosku, ze gwiazdor "Sherlocka Holmesa" walnie przyczynił się do popularności filmów ze swoim udziałem, zwłaszcza superprodukcji "Avengers", która zarobiła półtora miliarda dolarów.

Drugą z prominentnych figur show-biznesu, która gwarantuje sukces kasowy, okazała się Kristen Stewart. Dwie superprodukcje z jej udziałem: "Królewna Śnieżka i łowca" oraz "Saga Zmierzch: Przed świtem - cz. 2" przyniosły zyski przekraczające 1,2 miliarda.

Trzecie miejsce należy do Christiana Bale'a. Mimo wybuchowego charakteru, aktor pozostaje doskonałą "inwestycją". Jego "Mroczny Rycerz powstaje" zarobił do tej pory miliard dolarów. Tuż za Batmanem plasuje się odtwórca roli Jamesa Bonda. Daniel Craig zagwarantował twórcom "Skyfall" zyski przekraczające 950 milionów dolarów. Pierwszą piątkę najbardziej dochodowych (i najdroższych) gwiazd zamyka Robert Pattinson, który na tę pozycję (793 mln dolarów) zapracował przede wszystkim rolą w młodzieżowej sadze "Zmierzch".Na szóstej pozycji uplasował się inny gwiazdor Sagi - Taylor Lautner (779 mln). 

Andrew Garfield jako "Niesamowity Spider-Man", fot. UIP

Siódma pozycja przypadła młodemu Andrew Garfieldowi, który przywdział kostium Spider-Mana w reebocie popularnej komiksowej serii. Opowieść o Człowieku-Pająku zapewniła producentom ponad 750 milionów dolarów zysków. 

Niewiele niższe dochody uzyskano dzięki współpracy z Jennifer Lawrence. Nominowana do Oscara za "Do szpiku kości" młoda aktorka podbiła serca publiczności kreacją w pierwszej części "Igrzysk śmierci". Ponad w 2012 roku to pojawiła się na ekranach w horrorze "Dom na końcu ulicy" oraz, ubiegającej się o oscarowe nominacje, komedii "Poradnik pozytywnego myślenia".

Na dziewiątej pozycji znalazł się Will Smith, który miejsce to zawdzięcza "Facetom w czerni 3". Trzecia część fantastycznej komedii mimo słabej prasy przyniosła 624 mln wpływów.

Listę zamyka Mark Wahlberg. W przypadku tego aktora kina akcji niespodziewanym sukcesem okazała się komedia "Ted" (502 mln). A kolejne 96 mln dolarów zapewnił mu udział w sensacyjnym obrazie "Kontrabanda"


Drew Barrymore w filmie "Stosunki międzymiastowe", fot. Warner Bros.

Dla kontrastu "Forbes" stworzył także listę najbardziej przepłaconych gwiazd. Niechlubne pierwsze miejsce zajęła na niej Drew Barrymore. Każdy dolar wydany na produkcje z jej udziałem przyniósł zaledwie ok. 40 centów dochodu. Na drugim miejscu uplasował się Eddie Murphy. Do filmów z sowicie opłacanym aktorem nikt co prawda nie dopłacił, ale kwotę 2,7 za każdego zainwestowanego dolara trudno uznać za satysfakcjonującą. Dobrej passy w 2012 nie mieli także: Will Ferell, Reese Witherspoon, Denzel Washington, Nicolas Cage, Adam Sandler, Vince Vaughn oraz niegdysiejsi partnerzy: Tom Cruise i Nicole Kidman.

ESz / RP
Forbes.com
Ostatnia aktualizacja:  27.12.2012
Zobacz również
Zmarł Charles Durning - mistrz drugiego planu
Samantha Barks w nowym zwiastunie "Nędzników"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll