PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.12.2012
Warszawianka. Pasjonatka aktorstwa. Barbara w „Piątej porze roku” to jej pierwsza duża rola filmowa od czasu „Cudzoziemki" Ryszarda Bera.


Chciała być siatkarką, pediatrą, zdawała na studia do ASP, ostatecznie wylądowała w stołecznej PWST. Ale przygodę ze sceną zaczęła kilka lat wcześniej wygrywając konkurs „Piękne dziewczyny na ekrany” ogłoszony przez redakcję tygodnika „Film”. W kinie zadebiutowała u boku  Zbigniewa Cybulskiego rolą Marysi w dramacie kryminalnym "Zbrodniarz i panna" w reżyserii Janusza Nasfetera. Rok później zagrała w towarzystwie plejady polskich gwiazd (Gustaw Holoubek, Wiesław Gołas, Zdzisław Maklakiewicz) w filmie sensacyjnym, ogłoszonym polskim westernem, "Prawo i pięść" (1964) zrealizowanym przez duet Jerzy Hoffman-Edward Skórzewski. Z Hoffmanem zetknęła się jeszcze kilkakrotnie. Najpierw grając drugoplanową rolę kniahini Kurcewiczowej w „Ogniem i mieczem”, za co dostała polskiego Oscara - Orła. Potem jako Jaruga w „Starej baśni”, a przed rokiem jako Ada w trójwymiarowym dramacie wojennym  "1920. Bitwa Warszawska". Do dziś Ewa Wiśniewska przyznaje, że to jej ulubiony reżyser filmowy.


Ewa Wiśniewska. Fot. AKPA.

Popularność przyszła do niej dość wcześnie, przede wszystkim za sprawą tytułowej roli w serialu telewizyjnym Henryka Kluby „Doktor Ewa” (1970). Gra w nim piękną, młodą i zdolną lekarkę, która zamiast zostać w dużym mieście, wybiera pracę w wiejskiej przychodni. Widzowie pamiętają ją również z roli Very Patroni w komedii muzycznej Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody "Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy". 

Ewa Wiśniewska jako Róża w "Cudzoziemce". Fot. SF Oko.

Największy aktorski sukces filmowy odniosła wcielając się w postać Róży – głównej bohaterki „Cudzoziemki”, którą na podstawie powieści Marii Kuncewiczowej zekranizował Ryszard Ber. Za tę kreację Ewa Wiśniewska otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni. Potem, z wyjątkiem drugoplanowej roli w dramacie "Dotknięci" Wiesława Saniewskiego, na  kilkanaście lat niemal zniknęła z kinowych ekranów (poza nielicznymi epizodami). Sytuacja zmieniła się dopiero w 1998 roku, kiedy Jerzy Hoffman zaangażował ją do gry w ekranizacji pierwszej części trylogii Henryka Sienkiewicza. W  międzyczasie występowała (i nadal występuje) - i to dość często - w spektaklach telewizyjnych (ostatnio w „Tangu” Sławomira Mrożka). Czasami pojawia się również w serialach („Egzamin z życia”, „Na Wspólnej”, „Na dobre i na złe”).

Ewa Wiśniewska jako Barbara w "Piątej porze roku". Fot. Kino Świat.

Na kolejną rolę pierwszoplanową musiała jednak czekać aż ćwierć wieku. Dopiero w tym roku zagrała wdowę Barbarę, która udaje się w sentymentalno-romantyczną podróż przez Polskę (ze Śląska nad Bałtyk) z dość przypadkowo poznanym emerytowanym górnikiem Witkiem (znakomity Marian Dziędziel) w „Piątej porze roku” Jerzego Domaradzkiego, który stanął za kamerą również po kilku latach przerwy. Film wchodzi do kin w drugi dzień Świąt. 

Ewa Wiśniewska jest także wybitną aktorką teatralną. Przez lata była zawodowo związana ze stołecznym Teatrem Ateneum, a od 2009 roku występuje na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Jej siostrą jest również aktorka Małgorzata Niemirska.

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.12.2013
Zobacz również
Retrospektywy Solany i Stuhra w Kinie na Granicy
Marcia Gay Harden opatrzy rany Kennedy’ego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll