PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Brytyjscy aktorzy, w tym Ralph Fiennes i Alan Rickman, nagrali apel do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona o działanie w sprawie więźniów politycznych na Białorusi. Został on zamieszczony na stronie internetowej dziennika "Guardian".

Aktorzy mówią, że pragną zwrócić uwagę na sytuację takich więźniów politycznych, jak lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz, były kandydat na prezydenta Białorusi z 2010 r. Mikoła Statkiewicz czy szef Centrum Praw Człowieka "Wiasna" Aleś Bialacki. Podkreślają, że Bialacki jest poddawany psychicznym oraz fizycznym torturom i odbywa wyrok w warunkach, które są nie do zniesienia.
 
Ralph Fiennes w apelu na stronie The Guardian

Nawiązują też do brutalnego zdławienia w Mińsku protestów po wyborach prezydenckich sprzed dwóch lat. "19 grudnia 2010 r. blisko tysiąc osób zostało aresztowanych i od tego czasu nasila się spirala przemocy" - przypominają aktorzy.

- Apeluję do Davida Camerona, premiera mojego kraju, aby zakłócił sen sumień i wezwał Alaksandra Łukaszenkę, ostatniego dyktatora Europy, do zaprzestania dręczenia własnego narodu i zwolnienia wszystkich więźniów politycznych do Nowego Roku  - mówią aktorzy.

Nagranie zostało wykonane z inicjatywy białoruskiego Teatru Wolnego, który działa na Białorusi w podziemiu, ale często występuje za granicą.

Współzałożycielka teatru Natalla Kalada podkreśliła w środę na stronie opozycyjnego portalu białoruskiego Kartaྜྷ że władze Białorusi nie chcą uznać istnienia więźniów politycznych. "Dziś w więzieniach Białorusi wciąż przebywa 14 więźniów politycznych" - oznajmiła.

Kalada oraz jej mąż Mikałaj Chalezin, drugi współzałożyciel teatru, mieszkają obecnie na emigracji w Wielkiej Brytanii. W maju zespół wystawił na deskach teatru The Globe "Króla Leara" Szekspira, a kolejną premierę planuje w przyszłym roku na scenach londyńskiego teatru Young Vic.

Na początku grudnia milicja białoruska wdarła się na spektakl Teatru Wolnego w Mińsku. Zespół prezentował wówczas spektakl polityczny o losach białoruskiego biznesmena Anatola Krasouskiego, który był jednym z liderów białoruskiej opozycji pod koniec lat 90. Krasouski zaginął bez wieści w 1999 roku.

Klip można zobaczyć TUTAJ
EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  19.12.2012
Zobacz również
Retrospektywa Przemysława Wojcieszka na Crossing Europe
Lewkowicz: pieniądze winny być podporządkowane sztuce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll