PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jacek Bromski - prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, reżyser, producent i scenarzysta, autor filmów tj. "Zabij mnie glino", "U Pana Boga za piecem"czy "Uwikłanie", kończy dziś 66 lat.
Jacek Bromski urodził się we Wrocławiu. W latach 1965-1970 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w latach 1972-1974 polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a od 1974 do 1978 roku reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.


Prezes SFP Jacek Bromski. Fot. SFP

W latach 70. był popularnym prezenterem muzycznym, prowadził m.in. festiwale w Sopocie i Opolu. W 1988 roku razem z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy Zebra. Jako reżyser ma w dorobku ponad 15 filmów, których w większości jest również scenarzystą lub współscenarzystą. W 1980 roku razem z Jerzym Gruzą wyreżyserował film muzyczny w koprodukcji polsko-belgijsko-brytyjskiej "Alicja", oparty na motywach powieści Lewisa Carolla. W 1984 nakręcił pełnometrażowy film telewizyjny "Ceremonia pogrzebowa", za który otrzymał nagrodę za debiut na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 r.

Dwa kolejne filmy Bromskiego - sensacyjny "Zabij mnie glino" i komedia romantyczna "Sztuka kochania" odniosły wielki sukces frekwencyjny i należą do najchętniej oglądanych polskich filmów lat 80. "Sztuka kochania" została uznana przez widzów za najlepszy film 1988 roku, a film "Zabij mnie glino" uhonorowano Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1991-1993 wyreżyserował serial telewizyjny oraz filmy fabularne z cyklu "Kuchnia Polska", który był panoramą losów kilku polskich rodzin od czasów stalinowskich aż do początku lat 90-tych. Serial "Kuchnia Polska" wygrał plebiscyt telewidzów na najpopularniejszy film roku 1993.


Jacek Bromski. Fot. AKPA

"Dzieci i ryby" i "U Pana Boga za piecem" to komedie osadzone w nowej polskiej rzeczywistości. "U Pana Boga za piecem", ciepły obraz polskiej prowincji na pograniczu polsko-białoruskim, otrzymał rekordową liczbę nagród (aż siedem) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

"To ja złodziej", obyczajowa, gorzka komedia o nastoletnich złodziejach samochodów, została obsypana nagrodami festiwalowymi. W 2001 roku, otrzymała Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mar del Plata, jak również wyróżnienie jury katolickiego i nagrodę za scenariusz. Kilka miesięcy później film ten otrzymał nagrodę na Wine Country Film Festival w Kalifornii za scenariusz i reżyserię.

MZ
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Jest zwiastun "Drogówki" Smarzowskiego
Henryk Zieliński kończy dziś 85 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll