PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  5.12.2012

We wtorek, 4 grudnia 2012 roku, w Muzeum Kinematografii w Łodzi została otwarta wystawa „Jerzy Kawalerowicz. Malarz X Muzy”.  Okazją do przygotowania ekspozycji była 90. rocznica urodzin i 5. rocznica śmierci twórcy najwybitniejszych dzieł polskiego kina, autora „Faraona”, „Pociągu”, „Matki Joanny od Aniołów” - obrazów, które zapisały się w historii światowego filmu.

W sali balowej gości przywitali Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii, i Krystyna Zamysłowska, kurator wystawy.  W wernisażu uczestniczyli przedstawiciele łódzkiego świata filmowego, wielbiciele twórczości Jerzego Kawalerowicza oraz jego dzieci: Kinga, Agata i Piotr. Brakowało tylko Małgorzaty Dipont, żony reżysera, która udostępniła cenne pamiątki rodzinne i pomogła w realizacji wystawy. Jerzy Kawalerowicz spoglądał na przybyłych z portretu - fotografii Krzysztofa Wojciewski, który także „otwierał” wystawę "Quo vadis" w Muzeum w 2001 roku.

Otwarcie wystawy. Fot. Anna Michalska

Ekspozycja zajmuje sporą część przestrzeni Muzeum Kinematografii. Jest ułożona w porządku chronologicznym, przedstawia dorobek artystyczny reżysera i sporą część jego życia prywatnego. Obejmuje dziesiątki różnojęzycznych plakatów do filmów Jerzego Kawalerowicza, z czego część to prawdziwe rarytasy, kupowane na całym świecie; prezentuje interesujący zbiór fotosów i werków z planów, scenopisów i scenariuszy z odręcznymi notatkami reżysera, nagród, dokumentów. Cytowane są wypowiedzi samego twórcy i jego współpracowników, a na 6 monitorach są wyświetlane wspomnienia o Kawalerowiczu, składające się na przygotowany przez SFKadr specjalnie na potrzeby ekspozycji dokument „Whisky z mlekiem” w reżyserii Kacpra Lisowskiego. Tytuł został wzięty z anegdoty o ulubionym przez Kawalerowicza napoju podczas realizacji zdjęć do filmu "Za co?". Zwiedzanie kończy się w sali dedykowanej ostatniemu, 17. filmowi mistrza, "Quo vadis", w której można usiąść na tronie Nerona i przyjrzeć się imponującej mozaice z podobizną cesarza.

Dzieci Jerzego Kawalerowicza - Agata, Kinga i Piotr ze swoimi rodzinami. Fot. Anna Michalska

Do 9 grudnia trwa retrospektywa filmów Jerzego Kawalerowicza w Kinematografie. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających Muzeum Kinematografii w Łodzi do  28 lutego 2013 r.

PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym wystawy

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.12.2012
Zobacz również
Guillermo del Toro w nawiedzonym domu
„Gwizdek” ze Studia Munka w Sundance!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll