PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W najbliższy czwartek, 6 grudnia, gościem Muzeum Kinematografii w Łodzi będzie Konstanty Lewkowicz, a pretekstem do tego spotkania poświęcona mu książka - „Niesamowita podróż. Homo filmicus”.

Konstanty Lewkowicz to współtwórca polskiej kinematografii, pozostający zawsze w cieniu kierownik produkcji ponad 30 filmów kinowych i kilku seriali, długoletni współpracownik Wojciecha Hasa, Janusza Majewskiego, a także Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Różewicza, Henryka Kluby, Andrzeja Konica; wieloletni wykładowca, prodziekan Wydziału Organizacji Produkcji i prorektor łódzkiej PWSFTviT, szef produkcji szkolnego studia „Indeks”.


Konstanty Lewkowicz. Fot. Anna Michalska

Podczas mikołajkowego spotkania zostanie zaprezentowana książka „Niesamowita podróż. Homo filmicus”, której bohaterem jest Konstanty Lewkowicz. Rozmowę z nim poprowadzi Stanisław Zawiśliński, autor i wydawca książki, która jest absolutnym rarytasem na polskim rynku. To pierwsza obszerna publikacja, której bohaterem jest kierownik produkcji.
Wspomnienia „Homo filmicus”, jak nazywa go Zawiśliński, są pełne barwnych anegdot na temat Polski międzywojennej, tułaczki w latach 40. i oczywiście świata X Muzy; to niezmiernie interesujące opowieści o polskiej kinematografii z perspektywy planu filmowego, legendarnej „Łodzi filmowej”, najpiękniejszych aktorkach czasu PRL-u, współpracy z mistrzami polskiego kina, sztuczkach producenta i filmowych klapach. Całość dopełniona jest wywiadem – rzeką z Lewkowiczem i zdjęciami z prywatnego archiwum bohatera.
O książce i jej niezwykłym bohaterze mówi Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii: - Świadek niecodziennych, niejednokrotnie dramatycznych wydarzeń historycznych, wydobywa dzisiaj ze swojej pamięci to, co warto „ocalić od zapomnienia”. Pomaga mu w tym swoimi dociekliwymi pytaniami Stanisław Zawiśliński. Rezultatem jest niezwykle ciekawe, obfitujące w mało dotychczas znane fakty i anegdoty, świadectwo przemian polskiej X Muzy. Świadectwo, w którym pojawiają się nie tylko wielkie postacie i znane dzieła, ale i nietuzinkowe refleksje – efekt osobistych przeżyć i doświadczeń.

Organizatorami spotkania są Muzeum Kinematografii w Łodzi i Wydawnictwo „Skorpion”.

PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym książki.

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2012
Zobacz również
Nowa trasa Polski Światłoczułej
Plus Camerimage: Światło i wideoklipy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll