PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.11.2012

Głównym bohaterem kolejnego dnia Plus Camerimage był bez wątpienia Michael Lindsay-Hogg. Legendarny autor teledysków odebrał na scenie Opery Novej specjalną nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów, którą wręczył mu dyrektor festiwalu Marek Żydowicz.

Ponad 70-letni amerykański twórca uchodzi w tym względzie za prawdziwego pioniera. Realizował jedne z pierwszych teledysków w historii, współpracując z takimi gwiazdami, jak The Beatles, The Rolling Stones, Elton John czy Whitney Houston. Na swoim koncie ma także głośne muzyczne dokumenty, jak „Let it Be”, „The Rolling Stones Rock & Roll Circus” czy wielokrotnie nagradzany „Paul Simon, Graceland: The African Concert”. Odbierając nagrodę, wyraźnie wzruszony Lindsay-Hogg podkreślał rangę i unikalny charakter bydgoskiej imprezy. O swojej pierwszej wizycie w Polsce wypowiadał się w ogóle wyjątkowo ciepło, zaznaczając, że wraz z żoną najchętniej wróciłby tu w kolejnym… tygodniu.

Malowanie światłem. Fot. Polska Światłoczuła

Po uroczystych chwilach przyszedł jednak czas na poważną pracę, bowiem znakomity gość pełnił rolę przewodniczącego jury tegorocznego konkursu wideoklipów. A u swojego boku miał owacyjnie przyjętych przez publiczność operatorów – Christophera Doyle’a i Edwarda Lachmana, ale także m.in. lidera zespołu Sweet Noise – Piotra Magdiego Mohameda. Rokrocznie konkurs ten cieszy się sporym uznaniem, zarówno ze strony festiwalowej publiczności, jak i samych twórców, o czym przekonują liczby. Ostatecznie zakwalifikowanych do niego zostało 20 teledysków, które organizatorzy musieli wybrać z blisko czterystu zgłoszeń. Zaletą wpisaną już niejako w formułę konkursu jest jej ogromna różnorodność, począwszy od samej muzyki przez opowiadane historie aż po filmową formę.

Tak było i w tym roku, co w połączeniu z bardzo wysokim poziomem prezentowanych teledysków przełożyło się na żywe reakcje publiczności. Zwłaszcza kiedy na ekranie pojawiali się znani aktorzy, jak Natalie Portman i Johnny Depp w opartym na świetnym pomyśle, minimalistycznym klipie do piosenki Paula McCartneya „My Valentine”, Shia LaBeouf w utworze Sigur Rós „Fjögur píanó” czy Jake Gyllenhaal w ostrym „Time to Dance” zespołu The Shoes. Na tle silnej konkurencji świetnie wypadł zrealizowany przez Krzysztofa Skoniecznego (reżyseria) i Kacpra Fertacza (zdjęcia) teledysk do piosenki Jamala „Defto”, choć moim cichym faworytem jest wzruszająca, przepiękna animacja ilustrująca utwór „Small Hands” Keatona Hensona.

Plus Camerimage to jednak nie tylko część konkursowa, ale i szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród nich m.in. prowadzone przez festiwalowych gości warsztaty czy seminaria. Foyer Opery Novej, gdzie znajdują się kolejne branżowe stanowiska, zamienia się zatem na coś w rodzaju miejsca spotkań, wymiany doświadczeń czy udziału w interesujących inicjatywach. Do tych ostatnich z pewnością należy zorganizowane przez Polskę Światłoczułą – Malowanie światłem, którego pomysłodawcą jest Arthur Reinhart. Projekt mający w założeniu służyć promocji całej akcji związany jest z wykorzystaniem zdjęć o długim czasie naświetlania. Potrzebne są do tego ciemne pomieszczenie, odpowiednie kolorowe latarki, aparat fotograficzny i odrobina dobrego humoru. Spróbować może każdy, a efekty pracy zobaczyć można później na oficjalnej stronie Polski Światłoczułej.      

Kuba Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.11.2012
Zobacz również
Niesamowita podróż Konstantego Lewkowicza
Grudniowy przegląd filmów fińskich w Muranowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll