PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Aż trzy Złote Kaczki za film, scenariusz Macieja Pisuka oraz za rolę Marcina Kowalczyka zdobył film Leszka Dawida"Jesteś Bogiem". Przyznawane przez czytelników magazynu "Film" nagrody nie były zaskoczeniem. Wcześniej "zagłosowali nogami", idąc na "Jesteś bogiem" grupą blisko 1,5 mln osób.

Strasznie się cieszę, myślę że górnolotnie to zabrzmi, ale przejrzałem listę filmów, które brały udział w głosowaniu i w tym roku wygrało polskie kino powiedział wzruszony reżyser Leszek Dawid.

Laureaci Złotych Kaczek 2012, fot. AKPA

Zanim jednak w jego ręce trafiła najważniejsza nagroda wieczornej ceremonii, na scenie Teatru Stanisławowskiego w warszawskich Łazienkach przyznano szereg innych wyróżnień. Na początek nagrody specjalne: aktorce Danucie Szaflarskiej, której twarz zdobiła kilkadziesiąt lat temu jeden z pierwszych numerów miesięcznika "Film", reżyserowi Andrzejowi Wajdzie za całokształt twórczości, oraz obchodzącej 60-lecie Telewizji Polskiej, bez wsparcia której nie powstałoby wiele kinowych produkcji. Niestety, Wajda nie mógł pojawić się na gali ze względu na prace związane z filmem "Wałęsa", zaś nagrodę dla TVP w imieniu Prezesa skomentowała Grażyna Torbicka prowadząca galę Złotych Kaczek wspólnie z naczelnym "Filmu" Tomaszem Raczkiem.

Dziś to nagroda dość historyczna, ale niech będzie zapowiedzią fantastycznej produkcji polskich filmów powiedziała popularna prezenterka,

Tradycją Złotych Kaczek są przyznawane, obok nagród za bieżący sezon artystyczny, wyróżnienia gatunkowe. W tym roku postanowiono docenić polski film sensacyjny. Tytuł najlepszego aktora gatunku zyskał Bogusław Linda za rolę w "Psach" Władysława Pasikowskiego.

Dobry wieczór państwu. Chciałbym troszeczkę wytłumaczyć się z mojego stroju. Otóż relacja z publicznością dla aktora jest jak stawanie przed komisją weryfikacyjną (...) Dziś mam na sobie te same jeansy i marynarkę, bo to była moja prywatna marynarka, którą miał Franz 20 lat temu. Czasy się zmieniają, a państwo dzięki Bogu ciągle w komisji powiedział Linda, odbierając nagrodę. Chwilę później na scenę wychodził jeszcze raz, by przyjąć statuetkę dla najlepszego filmu sensacyjnego w imieniu Władysława Pasikowskiego. Wśród aktorek kina akcji tryumfowała natomiast Kamilla Baar za rolę w "Vinci" Juliusza Machulskiego. Aktorka półżartem wyraziła nadzieję na kontynuację tej fabuły, oczywiście z nią w roli głównej.

Czytelnicy "Filmu" mieli także okazję przyznać nagrody za zdjęcia (Jolanta Dylewska za "W ciemności") oraz najlepszą rolę żeńską mijającego sezonu (Agata Kulesza za "Różę").

Nie lubię takich przemówień, ale chciałam powiedzieć, że bardzo się cieszę. Myślę, że to jest koniec mojej przygody z "Różą" i cieszę się, że właśnie tą nagrodą się z nią żegnam podkreśliła, doceniając zaangażowanie widzów Kulesza.

Później tryumfowało już "Jesteś bogiem" Leszka Dawida. Ceremonię wręczenia nagród uświetnił występ brytyjskiego wokalisty Joe Cockera. Artysta wykonał m.in. swoje słynne przeboje "You Can Leave Your Hat On" i "Unchain My Heart". Po występie Cockera ostatnią z Kaczek odebrali twórcy Audioteki za audiobook "Gra o tron" znakomite połączenie umiejętności ponad setki filmowych aktorów z interesującą literaturą.


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2012
Zobacz również
Genialny kanadyjski konkurent Sherlocka Holmesa
Zmarła Joanna Bogacka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll