PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.11.2012

W piątek, w krakowskim klubie Rotunda, rozpoczął się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima. Na otwarcie pokazano dwa filmy: „Spojrzenie Michelangelo” oraz „Anima Buenos Aires”.

Inaugurację festiwalu uświetniły dwa filmy, które doskonale oddają różnorodność krakowskiej imprezy. Pierwszy z nich, otwierające imprezę „Spojrzenie Michelangelo” (2004), ostatni obraz włoskiego mistrza światowego kina Michelangelo Antonioniego, to 15-minutowa etiuda dokumentująca intymne spotkanie reżysera z malarskim dziełem swego imiennika – obrazem „Mojżesz” Michała Anioła. Mimo prostoty, wręcz minimalizmu formy i treści, jest to film niezwykle intensywny, osobisty i wzruszający. Przemijalność człowieka wobec wiecznego trwania sztuki – z tą refleksją pozostawia nas zmarły w 2007 roku Michelangelo Antonioni, który w tym roku świętowałby swoje setne urodziny.
Drugim filmem była „Anima Buenos Aires” (2011) wyreżyserowana przez Marię Verónicę Ramírez we współpracy z czołowymi argentyńskimi rysownikami i twórcami animacji. Tworzą ją cztery nowele, cztery różne wizje argentyńskiej stolicy, ukazane w różnych technikach (m.in. animacja 2D, kolaż). Anima Buenos Aires, inspirowany "Nowojorskimi opowieściami" Woody Allena, Martina Scorsese i Francisa Forda Coppoli, to fascynujące, pełna humoru, ale i nostalgii, podróże przez miasto, jego tradycję i kulturę, a przy tym doskonała okazja do poznania najlepszych osiągnięć argentyńskiej szkoły animacji.

 

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu odbył się pierwszy z sześciu pokazów konkursowych. Wśród zaprezentowanych na nim filmów na szczególną uwagę zasługuje meksykański dokument „Żywa ziemia” (2011) w reżyserii Yaasiba Vazqueza, ukazujący współczesne życie Zapoteków, rdzennych mieszkańców Meksyku.

Wśród licznych gości Festiwalu na uwagę zasługuje obecność Carlo di Carlo, włoskiego krytyka i historyka filmu, reżysera i przyjaciela Antonioniego i autora filmu „Antonioni o Antonionim” (2008), który będzie można obejrzeć w ramach tegorocznej Etiudy & Animy już w najbliższą niedzielę. Di Carlo zasiada również w jury tegorocznego konkursu. Towarzyszą mu: zeszłoroczny laureat Złotego Dinozaura konkursu Etiuda&Anima, Łukasz Borowski, oraz irańska reżyserka Samira Makhmalbaf. Organizatorzy zapraszali ją do Krakowa już w 2008 roku, kiedy nagrodę Smoka Smoków odbierał jej ojciec, Mohsen Makhmalbaf. Wówczas nie mogła przyjechać do Polski. Tym razem miłośnicy twórczości rodziny Makhmalbaf będą mieli okazję nie tylko obejrzeć jeden z najważniejszych filmów Samiry – „Tablice” (2000), ale także spotkać się z samą reżyserką (24 listopada w klubie Pauza).

Na otwarciu MFF Etiuda & Anima, jego dyrektor artystyczny, Bogusław Zmudziński, podkreślał, że zmaganiom konkursowym towarzyszyć będą także wydarzenia specjalne, konferencje i warsztaty. Wśród nich m.in. „Autoportrety twórców animacji” tj. Piotr Sapiegin, Theodore Ushev i Marcell Jankovic, cykl „Szkoły starych i nowych mediów”, „Péter Forgács i Maciej J. Drygas – środkowoeuropejskie found footage” czy też uroczystość wręczenia nagrody Specjalnego Złotego Dinozaura dla prof. Paula Busha.

W ramach pokazów konkursowych będzie można obejrzeć ponad 20 etiud i 64 animacji, a w ramach całego festiwalu w sumie ponad 300 filmów.

Paulina Kwas
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2012
Zobacz również
Zmarł Larry Hagman, gwiazda serialu "Dallas"
John Hillcoat marzy o science-fiction
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll