PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Maria Pakulnis, Danuta Szaflarska, Jerzy Łukaszewicz, Krystyna Krupska-Wysocka, Małgorzata Zduleczny i Ryszard Chutkowski znaleźli się wśród gości uroczystej premiery zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy".

"Dolina Issy" przenosi nas na litewską prowincję początku XX wieku, do świata fascynującego i mrocznego, gdzie chrześcijaństwo przenika się z pogaństwem, świat żywych ze światem umarłych, a targani namiętnościami ludzie zdolni są do czynów strasznych i niezwykłych.
- Na kilkanaście godzin przed premierą spotkałem się z Tadeuszem Konwickim i próbowałem go namówić żeby towarzyszył nam podczas projekcji. Niestety tym razem musiał odmówić ze względu na nienajlepszą formę. Prosił natomiast żeby przekazać jego serdeczne pozdrowienia wszystkim gościom premiery – mówił Jerzy Łukaszewicz, autor olśniewających swoją plastycznością zdjęć do filmu "Dolina Issy".


Twórcy "Doliny Issy" wspominają współpracę z Tadeuszem Konwickim. Fot. Kuźnia Zdjęć.

O realizacji „Doliny Issy” opowiadali najbliżsi współpracownicy Tadeusza Konwickiego. - Praca z Tadeuszem Konwickim, to najpiękniejsze dni w moim życiu. Pracowało się z nim wspaniale – mówiła ze wzruszeniem Krystyna Krupska-Wysocka, jego stała współpracowniczka w pionie reżyserskim. O magii towarzyszącej powstawaniu „Doliny Issy” oraz porozumieniu bez słów mówili także Małgorzata Zduleczny (kostiumy) i Ryszard Chutkowski (kierownictwo produkcji).
- Z pracy nad „Doliną Issy” w pamięć zapadła mi szczególnie jedna scena, w której wystąpiłam z Anną Dymną. To było bardzo długie i wyczerpujące ujęcie. Musiałyśmy podbiec na wzgórze, po drodze rozmawiać, a na szczycie jeszcze tańczyć. Na dodatek tego dnia było bardzo zimno. Kolejne duble nie satysfakcjonowały reżysera. Wreszcie udało się. Kiedy byłyśmy przekonane, że tu już koniec naszej udręki Tadeusz Konwicki oznajmił, że musimy powtórzyć ujęcie, bo było nam widać kalesony[ocieplacze, jakie dostały aktorki z powodu chłodu – przyp. red.] – wspominała Danuta Szaflarska.


Maria Pakulnis i Danuta Szaflarska. Fot. Kuźnia Zdjęć.

- "Dolina Issy" była moim debiutem. Kiedy otrzymałam rolę w tym filmie postanowiłam przenieść się do Warszawy. Wynajęłam mieszkanie i nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że całkowicie przez przypadek, moim sąsiadem drzwi w drzwi okazał się być… Tadeusz Konwicki - opowiadała Maria Pakulnis.



Premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy" odbyła się 12 listopada 2012 roku w warszawskim kinie Kultura należącym do Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Organizatorami premiery „Doliny Issy” byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra, kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.


Grzegorz Wojtowicz /Marcin Zawiśliński/Jagoda Madej
Portalfilmowy.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2012
Zobacz również
Mark Wahlberg w "Transformers 4"
Camerimage: znamy składy jury, 15 filmów w konkursie głównym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll