PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  11.11.2012

Mocnymi akcentami Forum Kina Europejskiego Cinergia są projekcje filmów polskich. Obrazem otwierającym tegoroczną edycję festiwalu było kontrowersyjne "Pokłosie" w reżyserii Władysława Pasikowskiego.

Wydarzeniem drugiego dnia był przedpremierowy pokaz filmu "Zabić bobra" z udziałem realizatorów. Przed projekcją Jan Jakub Kolski odebrał długo na niego czekającą nagrodę Złotego Glana, przyznaną mu przez kino Charlie w 2006 roku. Reżyser uprzedzał, że film może być zaskakujący dla tych, którzy oczekują obrazu w stylu magicznego "Jasminum". To nadal kino autorskie, ale w każdym względzie nowe. Zachęcał do zmierzenia się z "innym Kolskim”.

Fot. Anna Michalska

Operatorem obrazu był Michał Pakulski, syn siostry reżysera, montażystki Ewy Pakulskiej, który z Kolskim już kilkukrotnie współpracował (m.in. "Afonia i pszczoły" i „Wenecja”). "Zabić bobra" jest jego debiutem operatorskim, dlatego obraz znalazł się w programie konkursu o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka.Film został dedykowany matce reżysera, zmarłej podczas jego realizacji.


Jan Jakub Kolski. Fot Anna Michalska

Nie został zakwalifikowany do konkursu w Gdyni, za to reprezentował naszą kinematografię na 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. W głównej roli wystąpił nagrodzony w Karlowych Warach Eryk Lubos, który gra żołnierza, wracającego do rodzinnego domu z misji w Afganistanie. Poznaje młodą, dziką lokatorkę domu, walczy z bobrami, budującymi tamę na pobliskiej rzece, przygotowuje się do realizacji tajemniczego zlecenia. To dopiero początek pierwszego polskiego filmu o syndromie postfrontalnym, mieszanki dramatu psychologicznego i thrillera erotycznego.

Łódzka publiczność miała wyjątkową możliwość obejrzenia obrazu, który wciąż nie ma dystrybutora kinowego. Seans zgromadził wielu wielbicieli „jańciolandu”, których część była wyraźnie zdezorientowana tematyką i formą filmu. Znaleźli się także obrońcy „Bobra”, którzy wskazywali na podobieństwa do „Leona Zawodowca”.

Przed widzami Cinergii jeszcze kilka dni pełnych filmowych wrażeń. Zaś na zakończenie festiwalu zostanie wyświetlony jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów roku – "Mój rower" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym przeglądu.

 

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  11.11.2012
Zobacz również
Kanały BBC Worldwide szerzej dostępne w Polsce
Nagrody 11. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych rozdane
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll